Za obřím plánem u Hostivařské přehrady stojí mocné postavy

Zemanův spojenec a šedá eminence ČSSD, lázeňský podnikatel a peníze z velkého podvodu rýsují obří projekt u pražské Hostivařské přehrady. Proti jsou obyvatelé i městská část.

Jak Biztweet uvedl v článku „Investor zkupuje pozemky u Hostivařské přehrady. Městská část je proti“, skupina investorů kolem projektu Medical Spa zceluje a skupuje pozemky v přírodně ceněné oblasti u pražské Hostivařské přehrady.

Několik občanských aktivistů z řad tamního obyvatelstva volalo po jednoznačném zamítnutí projektu. Jeho rozsah by totiž zcela změnil a poškodil pražské přírodně ceněné prostranství. Navzdory projevům názoru, konfrontaci na veřejné prezentaci projektu, či ubezpečení ze strany současného vedení městské části Praha 11, obavy místních, že se nakonec projekt bude realizovat, přetrvávají.

Důvodem je fakt, že investor pokračuje ve zkupování pozemků. Části jeho projektu se navíc objevily v strategických dokumentech města Praha, také třeba ve variantních plánech dopravního podniku. Příčinou může být silné zázemí investorů projektu. Ti mají s lobbistickou prací, či fungováním na hraně i za hranou zákonnosti zkušenosti. A nechybí jim ani politické kontakty. O koho jde?

Investorem není jedna firma, ale skupina vzájemně propojených firem. V oficiálních dokumentech vystupuje jako hlavní autor projektu společnost Léčebné lázně Bohdaneč.

Za akciovou společností je jediným přímo viditelným nepřímým skutečným majitelem Jiří Vitík. Ten je také předsedou dozorčí rady firmy, dlouholetý podnikatel v lázeňství a propagátor čínské medicíny. Aktivitami tohoto podnikatele jsou také Lázně Teplice nad Bečvou, Spa Business Development a Spa Vision.

Další významnou postavou v pozadí projektu u Hostivařské přehrady je Jaroslav Zavadil, který je členem dozorčí rady nejen v akciovce Léčebné lázně Bohdaneč, ale také Lázně Teplice nad Bečvou. Bývalý odborový předák, poslanec a vlivná postava ČSSD dlouho těžil také ze spolupráce s exprezidentem Milošem Zemanem a jeho okolím. Je také členem správní rady Nadačního fondu Prezidenta republiky Miloše Zemana.

Čtěte také: 

Praha přehlíží soukromý byznys v její domovu mládeže

Postup Českých drah ve společném projektu se Sekyra Group prověřuje policie

Za S-dražbami stojí kouč i bankrotář. Portál o likvidaci administrátora neinformuje

Skupinu vzájemně propojených firem, které stojí za aktivitami investorů s plány na Praze 11 reprezentuje coby předsedkyně představenstva Léčebné lázně Bohdaneč Zdeňka Sawyer. Ta předsedá stejnému orgánu také v akciovce Lázně Teplice nad Bečvou a je jednatelkou společnosti Lázně v Praze.

Tento další díl vzájemně propojených firem je důležitým pojítkem s dalším z investorů, kteří plánují stavět lázeňský resort u Hostivařské přehrady. Přes vazbu skrz společnost Médeia Bohemia je možné vystopovat, že jedním z akcionářů projektu Medical Spa je také známá akciovka KTP Quantum.

Firma, která investovala peníze menších investorů do cenných papírů zkrachovala v roce 2002. Vedlo to k velkým ztrátám akcionářů a investorů. Podle všech indicií šlo záměrný podvodně řízený pád. Obžaloba u soudů opakovaně kladla manažerům za vinu, že od března 2000 do března 2002 vylákali od investorů miliardu a 300 milionů korun, i když věděli, že firma dopadne krachem. O své peníze kvůli manažerům přišlo asi 10 tisíc investorů včetně obcí. Proces doprovázela série obstrukcí a amnestie. O její oprávněnosti se vedou polemiky a zástupci poškozených pořád bojují o zůstatek zmizelých vkladů.

Jedním ze souzených manažerů je Karel Takáč, který je hlavní postavou celé struktury KTP Quantum. Po soudních peripetiích za něj v mnohých firmách vystupuje syn Filip Takáč. Podle místních právě on už údajně postavil u Hostivařské přehrady nelegální stavbu. Filip Takáč zastupuje zájmy svého otce také v dalších firmách – Emerge, E-Real estate propery, FT Automation, Sedamo Investments, Pareyban, Challenge Gama, Emerge Beta, Emerge Gama, Emerge Delta, či Emerge Industry.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Pokud považujete texty Biztweetu za přínosné, věnujte jakýkoliv dar na Číslo účtu 1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb