Jozef Špirko: Z Penty ve šlépějích Babiše

Bývalý partner Penty Jozef Špirko nezahálí. Vstupuje do rizikového byznysu a kráčí po stopách Andreje Babiše v zemědělství.

Právě Agrofert totiž razí ono známé heslo „Z pole až na vidličku“. Zjevně zaujalo také odpadlíka z finanční skupiny Penta Investments. Expartner této skupiny po svém odchodu vpadl do slovenského byznysu v zemědělství a potravinách. Myslí to vážné a investuje velkolepě.

Ve skupině Penta odpovídal Špirko hlavně za masoprůmysl, přičemž působil jako viceprezident Republikové unie zaměstnavatelů. "Větší část svého času se rozhodl věnovat působení v zaměstnavatelských organizacích," řekl v roce 2010 k odchodu Špirka z vedení Penty mluvčí Martin Danko.

Ze záměru věnovat se vlastním aktivitám o cosi víc než Pentě se však postupem času stala čistá hra na vlastní triko. V roce 2011 opustil Špirko Pentu úplně.

Zůstala po něm třeba ne zrovna nejúspěšnější akvizice v masoprůmyslu. Špirko, kterého na pozici partnera vystřídal Eduard Maták, stál za expanzi skupiny Carnibona v masném byznysu. Penta se nijak netajila, že šlo o fiasko. Multimiliardové investice přinesly pouze ztráty a starosti. Firma, která skoupila české masozávody značky Schneider, či popředního zpracovatele masa na Slovensku Mecom se dlouhá léta restrukturalizovala a finanční skupině prodělala miliardy korun.

Navzdory neúspěchu Špirko hned po odchodu z Penty vstoupil do potravinářského byznysu zase. Společně s dalším odchozím z Penty – investičním stratégem Petrem Ondrem založil investiční skupinu Aspin, která postupně začala skupovat hlavně malé zemědělské firmy na Slovensku.

Skupina se mohla opřít o kvalitní aktiva, která Špirko získal jako vyrovnání při odchodu z Penty. Jde hlavně o jihoslovenské vinařství z Velkého Krtíše Agro-Movino (později Movino).

Čtěte také:

Carlos Slim Helú: prototyp oligarchu

Tajemný zakladatel Bitcoinu: Anonym, který je miliardářem

Bez nich by to nešlo: Anton Rakický

Základy zemědělského impéria začali budovat v prvovýrobě – skupováním zemědělských družstev. Nakoupili také velké rozlohy zemědělské půdy – údajně až tisíc hektarů. Na ty získávají také nemalé státní a evropské dotace. Pro Trend se nechal Špirko slyšet, že skupina hodlá nakoupit až 50 tisíc hektarů polí.

Po položení základního kamene, Aspin pohltila také první zpracovávatelskou společnost – mlékárny Nika. Po mléčném byznysu přišly záhy první akvizice v pekárnách. Nejdříve v roce 2013 společnost odkoupila výrobce čajového pečiva a těstovin Adano. V roce 2015 přibyla také firma Mlyn a pekárne u Sleziakov.

Z pole na vidličku se má síť firem Jozefa Špirka dostat prostřednictvím poslední akvizice. Špirko investičně vstoupil do společnosti Retail Value Stores. Ta na Slovensku provozuje obchodní řetězec Carrefour. Firma má pod Tatrami vážné problémy a hrozí ji krach. Na jedné straně tak jde o ideální příležitost pro investora, na straně druhé velké riziko.

Jozef Špirko je něj však zvyklý. Celkově se jeho jméno objevuje až v 69 společnostech slovenského obchodního rejstříku.

 

Biztweet