Válka v policii II. O čem jsou konspirační hry ve slovenských bezpečnostních složkách?

Kučerka, Kaľavský, tajná služba a policie. Kdo hraje ve slovenské válce v policii jakou roli?

V takzvané válce v policii na Slovensku nejde pouze o souboj inspekce versus jednotka kriminální agentury. Na obou stranách jsou funkcionáři pracující pro a proti svobodě policie. 

Na čelo policejní inspekce se v roce 2023 postavil Peter Juhás, který vedl vyšetřování v kauze vraždy Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové. V kauze Očistec, je obviněno, obžalováno a odsouzeno i několik bývalých příslušníků Národní kriminální agentury.

Obžalován je i bývalý šéf celé elitní policejní jednotky Peter Hraško. Nelze tedy říct, že by jedna jednotka policie bojovala proti druhé. Důsledkem neschopnosti ministerstva vnitra Matovičovy vlády byly všechny složky polarizované a v každé z nich zůstali lidé ze starých struktur. Na obranu vlády 2020-2023 je možné říct, že bylo správné politicky nezasahovat a v tak krátké době zřejmě nemožné filtrovat všechny policejní funkcionáře spojené s Ficovym systémem.

Klíčové postavy celé války v policii Kaľavský a Kučerka posunuly výše uvedené nahrávky soukromých hovorů právě týmu Oblouk policejní inspekce. 

Oba byli členy elitních jednotek Národní kriminální agentury a neznámo na koho pokyn (indicie ukazují na Slovenskou informační službu) nahrávali své kolegy. Do celé akce byl zapleten člen mafiánské skupiny Takáčovců. Jak se přiznal s Kučerkou jejich aktivity konzultoval a někdy ho dokonce úkoloval.

Kaľavský byl pod vlivem Petra Košče - podnikatele a šedé eminence Slovenské informační služby. Je také obžalován – za uplácení speciálního prokurátora Dušana Kováčika. V červnu 2023 Kaľavského za vynášení informací ze spisů Specializovaný trestní soud odsoudil na 7 let vězení, na obvinění upozorňoval předem další osoby, včetně kolegy Kučerky. Kučerka uprchl a také zničil mobil, kterého analýzy se obával. Jeho aktivity se však týkaly zahlazování mnohých kauz lidí napojených na vládní Směr. Specializovaný trestní soud v červenci 2023 i Nejvyšší soud SR mu nadělily 10 a půl roku vězení a trest přepadení majetku. Kučerka i Kaľavský však díky echu a spolupráci osob napříč trestním systémem uprchli do Bosny a Hercegoviny. 

Zpátky však k jejich roli v takzvané válce v policii – Kučerkova manželka obvinila prokurátory Speciální prokuratury ze sadismu během vyslýchání její manžela. Zase nešlo o náhodu, šlo o prokurátory několika citlivých kauz prominentů. Nebylo proto překvapivé, že na její tvrzení opakovaně reagoval tiskovými konferencemi samotný Robert Fico. Podání Kučerkovy manželky nevedlo nikam, naopak sama byla kvůli podezřelým finančním operacím vyšetřována. Přesto její tvrzení opakují politici Směru a jeho partnerů dodnes. 

"Ty si uvědom, že máš rodinu, že máš ženu, která je v nějakém postavení a buď to uděláme s velkou ostudou, nebo to uděláme tak, že jakože nic nebude," znělo z nahrávky, kterou si prý zhotovil samotný Kučerka, a kterou v médiích pouštěli a citovali politici za Směr.

Podle nezávislých expertů však byla nahrávka zmanipulována. Kvůli ní se ale případu chopila policejní inspekce. Pro oficiální postup si však musela nechat vypracovat odborní posudek Kriminalistickým a expertizním ústavem Policejního sbor Bratislava. Posudek nebyl podle představ Kučerky a představitelů Směru. V posudku bylo uvedeno, že její kvalita ani kompozice nejsou dostatečně relevantní, vykazuje znaky manipulace a není zřejmé, že je skutečně autentická a nestříhaná. Nakonec vyšlo najevo, že si představitelé Směru připravili vlastní mix, kde spojili různé části nahrávek tak, aby vyznívaly v jistém smyslu.  

Čtěte také: 

Kvalita právního státu celosvětově klesá. Česko je výjimkou

Kauzy mafiánského státu na Slovensku II: Mýtnik, Farizej, Plevel, soudy, nemocnice, jaderná elektrárna, úřady

Jak se buduje mytus: Sebevražda bývalého policejního prezidenta

Válka v policii I. O čem jsou konspirační hry ve slovenských bezpečnostních složkách?

Ján Kaľavský v roce 2021 na pokyn týmu policejní inspekce Oblúk pod vedením Diany Santusové nahrával kolegy během práce a snažil se jim klást různé návodné otázky. Z odpovědí si Směr vytvářel vlastní mixy a na tiskových konferencích třeba pouštěl a pouští pasáž vyšetřovatele Ďurky, který říká „(…) usnesení o zahájení není (nesrozumitelná slova), tam píšeme, co chceme.“ Celá nahrávka, kterou přepsal posudek však ukázala, že vyšetřovatel řekl přesný opak: „Řekl mi ředitel, že usnesení o zahájení, to není dopis Ježíškovi, že tam píšeme to, co chceme.“ Vyšetřovatel tedy upozorňoval, že obvinění není možné vykonstruovat dle libosti, SMĚR včetně Fica samotného však prezentovali a prezentují přesný opak. 

Když se prokázalo, že nahrávky byly zmanipulované, vyšetřovatelé byli na veřejnosti dostatečně poplivání a většina veřejnosti dodnes věŕí tomu, co SMĚR o jejich metodách prezentuje. I když soud jasně řekl, že obvinění vyšetřovatelé z nahrávek byly obviněni neprávem, dodnes jsou drženi mimo služby a generální prokuratura léta odmítá uzavřít jejich případ. Autoři nahrávek Kučerka a Kaľavský se před spravedlnosti skrývají v Bosně a Hercegovině. Ze zapojení do organizované skupiny s účelem obvinit vyšetřovatele kauz prominentních osob byly obviněni také dva po sobě řídící šéfové Slovenské informační služby. Konspirační hra však strůjcům vyšla – vyšetřovatelé, na kterých hra cílila jsou mimo služby a veřejnost věří tomu, co Fico a jeho okolí opakují. Po politickém obratu se jim daří celý systém vyšetřování nadále ničit, o tom ale v dalších řádcích. 

Pokud uvádíme útěky do Bosny, je nutné doplnit další jméno – do party ke Kaľavskému a Kučerkovi se přidal bývalý ředitel kontrarozvědky Slovenské informační služby Peter Gašparovič. Ten byl spolu s policejtem Ladislavem Vičanem odsouzen za braní úplatku za odplatu ve formě odblokování majetku firmy Bopal. Blokace byla důsledkem kontrol nepřehledných daňových operací Bopalu. Šéf firmy si od korupčníků koupil informaci o tom jak se k zablokovaným penězům dostat. V souvislosti s případem i dalšími, které členové informační služby řídili by se hodilo napsat další desítky, ne - li stovky stran.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Pokud považujete texty Biztweetu za přínosné, věnujte jakýkoliv dar na Číslo účtu 1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Platforma Independence sleduje hrozby nezávislosti a demokracie v zemích V4 a Pobaltí

Pokud považujete texty projektu Independence za přínosné, staňte se patronem projektu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH

Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.

https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb