Příběh zklamání v prokuratuře I. Kdo je Maroš Žilinka?

Muž, do kterého vkládala naděje nejen politická moc po změně Ficovy hegemonie, ale také veřejnost je mírně řečeno pošlapal. Maroš Žilinka pokračuje v tradici ostudného řízení slovenské prokuratury a politických zásahu. Jaký o sobě píše příběh a co vše má na svědomí?

V euforii očistného období v roce 2020 byl Žilinka jedním z minimálně čtyř kvalifikovaných kandidátů na pozici generálního prokurátora, které veřejnost považovala za čestné. Byl zvolen a všichni čekali, že spustí očistu v prokuratuře. Mimo jiné mu paradoxně posloužilo, že si jeho zabití pravděpodobně objednal Marian Kočner. Podle veřejnosti šlo o dostatečný důkaz toho, že se zkorumpovaným systémem Ficových vlád před rokem 2018 nemá nic společného.

Všechny však brzy čekalo nemilé překvapení. Žilinka vystoupil poprvé a naposled v mediálním rozhovoru, když v televizi Ta3 nepřesvědčivě vysvětloval, proč obratem zastavil prošetřování zapojení slovenských složek a tehdejšího ministra vnitra za Směr Roberta Kaliňáka do únosu vietnamského občana. Pak následovalo mlčení, pouze statusy na Facebooku, kde vyhrožoval kritikům, brečel nad tím, jak jsou na něj všichni přísní a prezentoval infantilní obrázky ze soukromého života. Co je však nejhorší, šířil proruskou propagandu. Pro nezainteresovaného diváka mohlo jít o překvapení, autorů tohoto textu však sledoval jeho proruské aktivity už několik let.

Slovenský generální prokurátor třeba po zvolení, už během ukrajinského konfliktu a těsně před masivní ruskou invazi oznámil návštěvu 300. výročí ruské, a tedy i sovětské prokuratury.

Činil tak navíc těsně poté, co kritizoval obrannou smlouvu DCA se Spojenými státy americkými. Generální prokuratura vznesla proti dohodě 35 připomínek, včetně rizika zvýšeného hluku na letištích nebo nebezpečí pro Slovensko v případě, že by americká armáda pod Tatrami umístila jaderné zbraně. Mnoho z těchto bodů se týkalo oblastí, ve kterých nemá prokuratura kompetence a kterým nerozumí.

Že jde o proaktivní politickou nadpráci potvrdil Žilinka, který jinak veřejně nekomunikuje, statusem na svém Facebooku. Komunikace à la Donald Trump je výsledkem pochopení jakékoli významné veřejné funkce jako role v reality show. Maroš Žilinka již dlouhodobě nadbíhá extremistickému a ultrakonzervativnímu publiku. Zřejmě pro jeho blízké propojení s politickou stranou Sme Rodina, která jeho zvolení za generálního prokurátora prosadila.

Je nutné připomínat, že daleko překračoval to, čemu by se měl věnovat a vystupoval jako aktivní politik, který shání preferenční body. V případě aktivit pomáhajících nedemokratickému ruskému režimu však může být problém i jinde.

Čtěte také: 

Kvalita právního státu celosvětově klesá. Česko je výjimkou

Kauzy mafiánského státu na Slovensku II: Mýtnik, Farizej, Plevel, soudy, nemocnice, jaderná elektrárna, úřady

Jak se buduje mytus: Sebevražda bývalého policejního prezidenta

Válka v policii II. O čem jsou konspirační hry ve slovenských bezpečnostních složkách?

Snad jde jen o přehnanou konstrukci, ale v případě lidí, kterým zachutnala moc a jejichž životní hodnoty jsou definovány hlavně dosahováním atributů luxusního života, je tato skepse na místě.

Putinův režim si nechá jak dovnitř, tak navenek záležet na tom, aby byla jeho kritika zpochybňována. Využívá přitom často bývalých vrcholných politiků, ale i jiné viditelné postavy veřejného života v demokratických zemích, hlavně Evropské unii.

Jak to funguje? Zdánlivě neškodné a bezvýznamné návštěvy významných postav například z Evropské unie v Rusku jsou často spojeny se zajímavým honorářem, který dotyčný dostane například za proslov nebo účast na konferenci. Nejednou jsou dané osoby jako přátelé režimu obdarovány i věcně a nejednou taková návštěva dokáže vyřídit nějakou protislužbu – například přístup doporučené osoby z Unie k ruskému silně uzavřenému byznysu.

Maroš Žilinka byl na návštěvě v Rusku již v roce 2011, kdy jako náměstek ministra vnitra navštívil ruské armádní kruhy, aby jim projevil vděk a uznání za padlé vojáky rudé armády, kteří se spolupodíleli na osvobození slovenského území během II.světové války. Jde jistě o mravně znějící aktivitu, které není co zazlívat. Šlo však o zvláštní zapojení nepříslušného resortu vnitra – a osobitě pojatou oficialitu – není zvykem, že armádní kruhy navštěvuje za druhou stranu někdo z nearmádních kruhů.

Jde o důkaz, že se jedná hlavně o Žilinkovou osobní proaktivitu. Ta však po jeho jmenování do čela prokuratury nabývala zhoubnější rozměry, které měly dopad na bezpečnost Slovenska a vyvolávaly nedůvěru ze strany spojenců Slovenska v Evropské unii a NATO.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Pokud považujete texty Biztweetu za přínosné, věnujte jakýkoliv dar na Číslo účtu 1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Platforma Independence sleduje hrozby nezávislosti a demokracie v zemích V4 a Pobaltí

Pokud považujete texty projektu Independence za přínosné, staňte se patronem projektu, nebo nás podpořte na herohero.co

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH

Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.

https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb