Jaké zahraniční investice prověřovalo MPO v roce 2023? Vychází třetí výroční zpráva
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vydává výroční zprávu o prověřování zahraničních investic za rok 2023.
Analytici ministerstva se v rámci unijní spolupráce zabývali celkem 488 notifikacemi ohledně investic realizovaných v jiných členských státech Evropské unie a k tomu řešili 28 tuzemských případů. Žádná transakce nebyla zakázána, v jednom případě investor svůj záměr přehodnotil a investici nakonec nerealizoval a u několika transakcí proces prověření pokračoval i v následujícím roce.
„Mechanismus prověřování zahraničních investic brání před toxickými investory naši infrastrukturu a klíčové sektory, jako jsou energetika, telekomunikace a obranný průmysl, a zároveň zajišťuje transparentní a předvídatelné prostředí pro zahraniční investory, kteří chtějí v České republice podnikat. Prověřováním bezpečnostně relevantních investic posilujeme naší národní bezpečnost a stabilitu a zároveň nám umožnuje spolupracovat se spojenci na ochraně kritické infrastruktury v rámci EU a NATO. Naším cílem je předcházet investicím, které by mohly být zneužity k destabilizaci země nebo ohrožení našich strategických zájmů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Konečný vlastník, který stál za zahraniční investicí do České republiky, nejčastěji sídlil v USA a na Tchaj-wanu. MPO se ale zabývalo i investicemi např. z Kanady, Ruska, Turecka, Guernsey (UK), Japonska či Jersey (UK).
Nejvíce případů se týkalo sektoru elektrotechnického průmyslu. Na druhém místě byl sektor informačních a komunikačních technologií. Zastoupeny byly také obory jako zdravotnictví, energetika, zbrojní a automobilový průmysl.
Vzhledem ke komplexnosti transakcí a míře specializace fungování firem je nutné, aby do hodnocení transakcí byla promítnuta veškerá relevantní expertiza. Na prověřování zahraničních investic MPO spolupracuje s ministerstvy obrany, vnitra, zahraničních věcí a financí, zpravodajskými službami, policií a případně i s dalšími institucemi a jejich experty, pokud se jich prověřovaná investice tematicky týká.
„Mechanismus na prověřování zahraničních investic jedním z nejúčinnějších nástrojů pro prevenci a potlačování hrozeb ekonomické bezpečnosti České republiky a významným způsobem přispívá k naplňování cílů Bezpečnostní strategie ČR z roku 2023. Ministerstvo zahraničních věcí se do prověřování aktivně zapojuje a celý systém považuje za dobrý příklad meziresortní spolupráce,“ říká ministr zahraničí Jan Lipavský.
Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) je posilování ekonomické bezpečnosti je v době stále se zvyšujících bezpečnostních hrozeb nezbytnou součástí politiky každého demokratického státu. I Česká republika v současnosti klade na ekonomickou bezpečnost velký důraz. Mechanismus prověřování zahraničních investic považuje BIS za jeden z plně funkčních nástrojů, které efektivně a významně přispívají k ochraně bezpečnostně ekonomických zájmů České republiky i jejího investičního prostředí nejen pro české společnosti, ale i pro zahraniční investory.
Česká republika je v oblasti prověřování investic aktivní i na mezinárodní scéně. „I když se primárně soustředíme na ochranu naší národní bezpečnosti, rizika, kterým čelíme, často přesahují naše hranice. Úzce proto spolupracujeme s našimi protějšky v Evropské unii a dalšími partnery. Věříme, že funkční mechanismy prověřování zahraničních investic zásadně přispívají k bezpečnosti a předvídatelnosti mezinárodního investičního prostředí i pro české investory,“ říká vrchní ředitel sekce EU a zahraničního obchodu MPO David Müller. MPO proto aktivně podporuje partnery mimo EU v zavádění nových prověřovacích mechanismů a asistuje při zefektivňování těch stávajících.