Bezpečné výrobky v kamenných obchodech i on-line tržištích. Nový zákon posílí ochranu spotřebitelů

Rychlá výměna informací o nebezpečných výrobcích mezi státy, nové povinnosti pro poskytovatele on-line tržišť, sankce za porušení pravidel nebo právo pro spotřebitele na opravu, výměnu nebo vrácení peněz za nebezpečný výrobek.

Od dnešního dne platí zákon o obecné bezpečnosti výrobků, který lidi lépe ochrání jak při nákupech v kamenných obchodech, tak na internetu.

„Spotřebitelé mají právo být chránění bez ohledu na to, jestli nakupují v kamenné prodejně nebo on-line. Zákon reaguje na technologický vývoj, globalizaci dodavatelských řetězců a zavádí nová pravidla pro poskytovatele on-line tržišť. Čeští spotřebitelé se tak mohou od dnešního dne plně spolehnout na nová, efektivnější pravidla, která zajistí jejich větší ochranu při nákupech výrobků,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, s tím, že Česká republika patří mezi první země EU, které tento krok úspěšně realizovaly.

Zákon o obecné bezpečnosti výrobků nahrazuje stávající právní úpravu a stanovuje konkrétní pravidla, která zahrnují:

  • Vytvoření národního kontaktního místa pro systém Safety Gate, který zajistí rychlou výměnu informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích,
  • určení Ministerstva průmyslu a obchodu jako ústředního styčného orgánu,
  • nové povinnosti pro poskytovatele on-line tržišť, která budou například odpovědná za spolupráci s orgány dozoru a plnění uložených opatření,
  • sankce za porušení pravidel pro hospodářské subjekty i poskytovatele on-line tržišť,
  • standardizovaná upozornění na stahování nebezpečných výrobků z trhu,
  • povinnost nabídnout spotřebitelům opravu, výměnu nebo vrácení peněz, pokud dochází ke stažení nebezpečného výrobku z oběhu.

„Nová právní úprava znamená nejen posílení ochrany spotřebitelů při nákupu výrobků, ale také přináší větší právní jistotu pro hospodářské subjekty. Nově pro ně totiž stanoví konkrétní povinnosti a míru jejich odpovědnosti váže na jejich postavení v dodavatelském řetězci.“ říká vrchní ředitel sekce hospodářství Eduard Muřický a dodává: „Zákon také zlepšuje bezpečnost výrobků dovážených do Evropské unie tím, že vyžaduje splnění stejných bezpečnostních požadavků jako u místních výrobků.“

Zákon č. 387/2024 Sb. nahrazuje dosavadní právní úpravu z roku 2001 a implementuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/988 o obecné bezpečnosti výrobků. Více informací najdete na tomto odkazu. Podrobnější informace k jednotlivým článkům nařízení o obecné bezpečnosti výrobků najdete zde.