USA boří rekordy v investicích do zbrojařství. Soustředí se na Izrael

Vojenská pomoc USA pro Izrael přesahuje rekordní čísla. Proč se to vyplácí?

Astronomické náklady na bezpečnost Spojených států amerických znamenají, že nejen Ukrajinu, ale hlavně Izrael čekají masivní dodávky. Izrael během vojenské kampaně vůči Hamasu dostává od USA 3,8 miliardy dolarů ročně na základě 10leté dohody z roku 2016. Jde o dlouhodobý projekt, který nyní masivně roste. 

Izrael je podle Světové banky bohatá země s produkci HDP více než 54 tisíc amerických dolarů na hlavu. Je tedy před zeměmi jako Německo nebo Spojené království. Vzhledem k tomu i velikosti země je proto pro mnohé otázkou proč Amerika tak masivně investuje právě do Izraele. 

Komplikovanou otázku nelze vysvětlit stručně, ale podstatou je strategický význam - Izrael je ambasadorem západních hodnot, bezpečnosti a demokracie v regionu Blízkého východu. A výše investicí souvisí s tím, že je země obkolesena nepřáteli. Chránit malé území před gigantickými armádními a teroristickými hrozbami v okolí je bezprecedentně nákladné. 

Třeba jediná střela protivzdušné obrany, která je bohužel využívaná nejen v čase války takřka na denní bázi stojí zhruba 50 tisíc dolarů. Pro Američany se však investice vyplácí. Jinak by totiž s omnoho vyššími náklady museli do regionu přesouvat svá vlastní vojska. 

V roce 2014 podepsaly vlády USA a Izraele koprodukční dohodu, která umožnila výrobu komponentů systému Iron Dome v USA americkým výrobcem obrany RTX Corp. Americká vojenská pomoc Izraeli je nákladově efektivní způsob, jak prosadit americké zájmy v regionu.

Čtěte také: 

Mimořádný rok “velkolepé sedmičky”. Nadšení přetrvává, vznikají však rizika

Za obřím plánem u Hostivařské přehrady stojí mocné postavy

Chytrý telefon uživatele poslouchá a sleduje. Jak to vypnout?

Udržet na uzdě ceny ropy bylo pro Bidena hlavním cílem během jeho prvního funkčního období. Tady lze vidět další z důvodů proč se USA musí o region zajímat. Také proto Republikáni ve Sněmovně reprezentantů schválili návrh zákona, který dává Izraeli celkově až 14,3 miliardy dolarů..

Republikánský návrh však ignoroval třeba Bidenův požadavek, aby izraelská pomoc byla spojena s 60 miliardami dolarů pro Ukrajinu a dalšími desítkami miliard dolarů na přistěhovalectví a peníze zaměřené na boj proti čínskému vlivu na Tchaj-wan či indo-pacifický region.

Skupina zákonodárců v současné době pracuje na návrhu zákona, který by zahrnoval financování všech těchto priorit, ale také provedl významné změny v azylovém právu USA. Od domácí nacionalistické rétoriky tedy závisí bezpečnost na Ukrajině, či Tchaj Wanu. 

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Pokud považujete texty Biztweetu za přínosné, věnujte jakýkoliv dar na Číslo účtu 1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP