Extrémisté mají žně. Ruská krajní pravice je na vzestupu

Zatímco Vladimir Putin zaklíná ruské obyvatele a svět konspiracemi o nacistickém režimu na Ukrajině, pravdou je, že krajní pravice zaznamenává největší vzestup naopak v Rusku.

Varovaly před tím víceré organizace zabývající se lidskými právy, a to zejména před dvěma dekádami, tedy v období, kdy se dostal k moci diktátor Putin a jeho okolí z prostředí tajných služeb. Cílená podpora nezdravého národovectví a postupné změny v terminologii vedly k tomu, že Rusové říkají nacismus všemu, co není v souladu s ruskými geopolitickými zájmy. Krajní pravice, jak ji definujeme na Západě je v Rusku považována za patriotismus a ochranu tradičních hodnot. 

Ruská krajní pravice je volně organizovaná skupina bílých nacionalistů, neonacistů a dalších krajně pravicových extremistů. V roce 2017 uspořádala ruská krajní pravice v Moskvě shromáždění, které přilákalo tisíce lidí. Shromáždění bylo organizováno v reakci na proimigrantské shromáždění, které se konalo o několik týdnů dříve. Krajní pravice organizovala v letech 2017 a 2018 také shromáždění i v dalších ruských městech. Šlo o mimořádně rozsáhlé akce, které počtem návštěvníků překonaly pravidelně organizované pochody.

Ruská krajní pravice považuje Rusko za nadřazenou bělošskou zemi a přistěhovalce vidí jako hrozbu pro kulturu a způsob života země. Domnívají se, že za rostoucí kriminalitu a další problémy v Rusku mohou imigranti. Na její vzestup, brutální činy a shovívavost, kterou jí projevují ruské vyšetřovací orgány se mluví léta. 

Mezinárodní organizace varovaly už před zhruba 20 lety, že právě v Ruské federaci existuje nejvyšší počet bělošských rasistických kriminálníků, přičemž stát na toto riziko nereflektuje. Vladimir Putin sám podpořil některé představitele ruských neonacistů, známé je i jeho spříznění s motorkářskými Nočními vlky, kteří jsou také pravidelnou součástí shromáždění, na kterých se otevřeně skandují rasistická hesla.

Ruská krajní pravice není jednotnou skupinou a neexistuje jediný vůdce nebo ideologie, kterou by všichni následovali. Sdílejí však společný cíl obnovit Rusko jako nadřazenou zemi bílé rasy. Na její aktivity upozornil v dokumentu také známý reportér Ross Kemp.  

Čtěte také:

Za S-dražbami stojí kouč i bankrotář. Portál o likvidaci administrátora neinformuje

Mistři legislativy a držitelé hodnot v kuloárech. Kdo jsou nejmocnější demokraté ve Spojených státech

Chytrý telefon uživatele poslouchá a sleduje. Jak to vypnout?

Mezi známé krajně pravicové skupiny také s politickou legitimitou patří Nacionální bolševická strana, Ruská národní jednota či Slovanský svaz. Tyto skupiny se hlásí k řadě krajně pravicových ideologií, včetně nacionalismu, antisemitismu a xenofobie. 

Nacionálně bolševickou stranu založil v roce 1991 Eduard Limonov. Je to neofašistická skupina, která obhajuje ruský nacionalistický stát, který by byl bez vnějších zásahů. Strana je v Rusku zakázána od roku 2003, nadále však působí nelegálně.

Ruská národní jednota, kterou v roce 1990 založil Alexander Barkašov, je neonacistická skupina, která vyzývá k vytvoření bílého ruského státu. Skupina je v Rusku zakázána od roku 2002, ale i nadále působí ilegálně.

Dalšími známými skupinami jsou Ruské hnutí proti ilegální imigraci, Ruská vlastenecká fronta a Ruská nacionálně socialistická strana.

V ulicích ruských měst organizují zakázané i oficiální ultrapravicové strany pochody, na kterých se neskrývaně hajluje, například na Den národní jednoty. Bezpečnostní složky v Rusku takové projevy tolerují. 

Vzestup krajní pravice v Rusku byl doprovázen nárůstem krajně pravicového násilí. V roce 2015 došlo k řadě významných útoků krajně pravicových extremistů, včetně vraždy antifašistického aktivisty v Petrohradu a bombového útoku na mešitu v republice Dagestán.

 

Platforma Independence sleduje hrozby nezávislosti a demokracie v zemích V4 a Pobaltí. Sleduje hrozby pro vývoj demokracie v regionu, kdo tyto hrozby způsobuje i možné důvody proč. Independence sleduje formy negativních vlivů, klíčové postavy a finance, které za tímto děním stojí. 

Pokud považujete texty projektu Independence za přínosné, staňte se patronem projektu klikem na tento link anebo podpořte anebo věnujte jakýkoliv dar na Číslo účtu 1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP