Kauzy mafiánského státu na Slovensku IV: Tajné služby, soudy a konec krátké očisty

V roce 2020 došlo ke krátkému a dočasnému pádu moci Roberta Fica. Dění v bezpečnostních složkách rychle ukázalo jak silně zkorumpovaná a v rozkladu byla struktura slovenských institucí. V tomto seriálu českému čtenáři přibližujeme jednotlivé klíčové kauzy lidí z Ficova okolí.

Za mříže se podívalo také několik starostů z obcí Bratislavského kraje. V rámci akce Konzultant šlo o machinace při veřejné dražbě i veřejných zakázkách a poškozování finančních zájmů EU. Muž z prostředí mafie s přezdívkou Malý Fero - František Salinger se přiznal a popsal úplatkářský systém u soudů. Dostal dvouletý podmíněný trest s odkladem na tři roky. Díky jeho svědectví byli dopadeni další soudci. Šlo zejména o žilinské soudce, někteří z nich se přiznali. V souvislosti s případem je obviněn také legendární a kontroverzní bývalý šéf Slovenské národní strany Ján Slota, který měl úplatkem vybavovat rozhodnutí žilinského soudce. 

Velkou rybou, která skončila v cele je také Monika Jankovská - bývalá soudkyně, poslankyně Směru a státní tajemnice ministerstva spravedlnosti, kterou Fico jistý čas prosazoval za ministryni. Obvinění se týká ovlivnění soudních rozhodnutí a jiných soudců, braní úplatků, uplácení a kauzy Fatima - kde pomohla rozhodnout ve sporu o discobar ve prospěch mafie a kde došlo k vykonstruované perzekuci protistrany. 

Zhruba čtyři desítky vysoce postavených osob bylo během období Matovičovy a Hegerovy vlády uznáno za vinných také u soudu. Kromě vyšetřování kauz vysoce postavených politických nominantů, vyšlo najevo také několik zarážejících skutečností o fungování samotných kriminalistických úřadů a justice. Jak bylo prokázáno, skupina soudců rozhodujících o citlivých kauzách byla léta zkorumpovaná a “přikrmována”. 

Organizovaný zločin a oligarchové si vybírali vedení jednotlivých policejních orgánů a ke oficiálnímu plánu jim “připláceli speciální bonus” z vlastní kapsy. Organizovaný zločin prakticky ovládal a využíval jednu celou jednotku Národní kriminální agentury. Podobný mechanismus fungoval také na Kriminálním úřadu Finanční správy. Jeho vedení na zadání vytvořilo vykonstruované případy vůči politickým představitelům z opozice, či vybraným podnikatelům. 

Čtěte také: 

Kvalita právního státu celosvětově klesá. Česko je výjimkou

Kauzy mafiánského státu na Slovensku II: Mýtnik, Farizej, Plevel, soudy, nemocnice, jaderná elektrárna, úřady

Kauzy mafiánského státu na Slovensku I: Boží mlýny, Očistec, Jidáš

Už na vlastní pěst si tito vyšetřovatelé vytvářeli samostatné případy, kterých rozběhnutím vydírali různé podnikatele. Pod vlivem daných skupin oligarchů, politiků a mafie byli také vojenské zpravodajství a Slovenská informační služba. Také tam došlo k masivnímu zatýkání, třeba u informační služby došlo k zatknutí a obvinění aktuálního i předešlého ředitele, nutno říct, že v jednom případě už šlo o nominanta Matovičovy vlády.

Také fakt, že policie vyšetřovala několik případů, týkajících se už nominantů Matovičovy vlády nasvědčoval tomu, že došlo ke skutečné emancipaci a osvobození nestranné policie. Fico, Směr, Hlas, SNS, extrémní pravice a další však přesto pečlivě pracovali na budování narativu, že jde pouze o politicky objednanou činnost policie. Pomáhala tomu také nešikovná a neprofesionální komunikace představitelů vlády a zejména Igora Matoviče. Ten se ve stylu jeho vlastním chlubil tím, kdo byl zatčen a vyznívalo to tak, jako kdyby šlo o jeho zásluhu. Ve skutečnosti však vláda pod jeho vedením kromě odstranění politického tlaku v policii neřešila spoustu problémů, které ohrožovaly dlouhodobou nestrannost policejních orgánů. 

Do obhajoby odsouzených a obviněných se masivní oficiální i neoficiální dezinformační kampaní pustili představitelé strany Směr. Ti na denní bázi připravovali tiskové konference, kde zpochybňovali vyšetřovatele, soudce i celé instituce. Osobně obhajovali, někdy i jako součást právních týmů mafiány jako Marian Kočner, či zkorumpované nominanty jako Dušan Kováčik. 

Vše měli pečlivě strategicky připravené a vedle rozsáhlé kampaně směřované veřejnosti rozbíhali konspirační hry uvnitř samotních vyšetřovacích orgánů. Právě výše uvedenou neschopnosti a laxnosti Matovičovy vlády bylo zachováno personální obsazení několika klíčových policejních orgánů, kde zůstali lidé oddáni systému vytvořeného Směrem a mafii. 

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Pokud považujete texty Biztweetu za přínosné, věnujte jakýkoliv dar na Číslo účtu 1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Platforma Independence sleduje hrozby nezávislosti a demokracie v zemích V4 a Pobaltí

Pokud považujete texty projektu Independence za přínosné, staňte se patronem projektu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH

Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.

https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb