Já na bráchu, brácha na mně. Podivné hospodaření ve městě Jemnice

Projektovat zakázku města, schvalovat ji a pak zhotoviteli pomáhat s její realizaci. I to je běžná praxe v městském zastupitelství Jemnice. Město na Třebíčsku posílá městské peníze spřízněnému a vzájemně propojenému okruhu podnikatelů. Jeden z nich přímo rozhoduje o tom, co, jak a za kolik bude město obstarávat.

Podle analýzy zveřejněné Nadačním Fondem Proti Korupci je netradiční stav zapříčiněný personální propojenost známých partnerů města z prostředí soukromého podnikání a vedení města tvořeného vesměs nezávislými politiky. Nejlepší ilustraci nabízí postava vedoucího komise pro územní rozvoj a plánování města Jemnice Jiřího Kopra.

Na dané pozici je manažer odpovědný za přípravu projektových dokumentů pro projekty města, včetně zadávací dokumentace pro veřejné obstarávání. Neobvyklé však je, že dané projektové práce, ačkoli patří k vedení města, někdy fakturuje na svou soukromou společnost f-plan, spol s.r.o..

Z městského sobě

f-plan, ve které je Jiří Kopr jednatelem má tři společníky – Jiřího Kopra a jeho dva syny ve věku 26 a 28 let. Firma fakturovala za poslední dva roky více než 10 projektových příprav pro město Jemnice. Tedy pro město, kde je Jiří Kopr také vedoucím komise pro územní rozvoj a plánování a radním.

Celá situace také vzbuzuje otázky, zda ve městě nedochází k nadužívání zákonné možnosti zadávání rozhodnutím starosty. Těchto rozhodnutí je v případě Jemnic nejen u Koprových faktur více než je obvyklé.

Zakázky, které si Jiří Kopr fakturuje vedle platu za práce na projektech pro město, kde je zaměstnán, jsou však pouze zrnkem písku v poušti podezření z klientelismu v rozhodování města. Hlavní polemiku vzbuzuje vztah města se známým podnikatelem Josefem Kolářem.

Dodavatel Josef Kolář

Josef Kolář je mimořádně úspěšným dodavatelem mnoha zakázek v Jemnicích, kde je Jiří Kopr vedoucím komise pro územní rozvoj. Kopr je zároveň subdodavatelem u mnoha jiných zakázek, které firmy Koláře realizují na území dalších měst a obcí.

Opakovaně se stalo, že poté co Jiří Kopr připravil zadání pro veřejné obstarávání, které vyhrála firma Josefa Koláře, získala firma Jiřího Kopra subdodavatelskou zakázku pro jinou Kolářovou firmu. Podle podezření je pravděpodobné, že má Jiří Kolář blízké vztahy také s dalšími radními Jemnic.

Radní Ervín Reegen získal od Josefa Koláře chatu u Vranovské přehrady za výhodných podmínek. Podle svědectví jde o zhruba čtyřmilionovou chatu, která byla na radního z Koláře přepsána zcela zdarma. Podezření, že šlo o možné vyjádření vděky za hlasování v prospěch podniků Koláře v městské radě už prověřuje policie z Jindřichova Hradce.

Další radní Jiří Slabý je majitelem a jednatelem firmy BS Cost, s.r.o. a spolumajitelem a jednatelem firmy Veselské Pískovny, s.r.o. Obě firmy jsou subdodavateli vícero zakázek firem Josefa Koláře. Jsou například dodavatelem písku pro stavební firmu Rhea stav.

Radní Zdeněk Hopian řídí Agenturu Free Time Jemnice, z.s.. Spolek organizuje kromě volnočasových aktivit také kulturní akce, které opakovaně sponzorovaly společnosti Josefa Koláře.

Podnikatel má v Jemnicích zastánce také v zastupitelstvu. Zastupitel Jaroslav Anděl je jednatelem a spolu s rodinou majitelem zámečnické firmy Andělcz, s.r.o. Společnost je také subdodavatelem firem Josefa Koláře. Mezi vlastními referencemi firma uvádí třeba dodávku technologií pro farmu Častohostice, kterou vlastní Kolář. Podobné spolupráce má s Kolářovými farmami také zastupitel a člen kontrolního výboru Jiří Tymkiv, který Kolářovi fakturoval instalatérské práce.

Výjimečné postavení Josefa Koláře v Jemnicích zvýrazňuje také obsazení komise pro územní rozvoj a plánování. Kromě šéfa komise Jiřího Kopra, o kterém text pojednává výše, bije do očí zejména další členka této komise Zdeňka Tesařová. Jde přímo o manažerku odpovědnou za čerpání dotací a účast ve veřejném obstarávání společnosti Rhea Holding, kterou vlastní Josef Kolář, a která realizovala projekty také v Jemnicích. Do komise ji nominovala rada města.

Žádné béčko

Jméno Josefa Koláře přesahuje hranice regionu. Jde o významného zemědělského, či stavebního podnikatele a adresáta evropských i státních dotací. Je také výrazným lobbistou proti změně dotační politiky Evropské unie, která má za cíl zrušit princip pasivní platby na hektar a podporovat menší farmy. V Česku v této věci organizoval také protesty. 

Čtěte také:

Penězovody kolem Babiše: Jeho partner stojí za luxusními rezidencemi v Mariánských Lázních, či na Mánesu

Změny slovenského zákona vydělají Duslu Andreje Babiše

Postup Českých drah ve společném projektu se Sekyra Group prověřuje policie

Vlastní množství firem a realizuje mnoho zemědělských a stavebních projektů nejen v Česku, ale také na Slovensku. Sídlo svého holdingu umístil do zámku v Děsné, který vlastní. V Jemnicích podniká prostřednictvím několik firem z holdingu. Nejvíce aktivní jsou tam kromě vzpomínané Rhea také jeho firmy Zemspol Děsná a Zeobs Jemnice.

Velké jemnické plány

Na to, že ve městečku Jemnice žije něco kolem čtyř tisíc obyvatelů, tam není nouze o velké projekty a plány. V minulosti chtělo město vybudovat velkou sportovní halu Vážka. Sportovní hala s bazénem a relaxačním centrem stála v projektové fázi zhruba 15 milionů korun. Megalomanské cíle definovány v roce 2014 však skončily na papíru a projekt nedospěl k realizaci.  

Významný je také projekt rekonstrukce fotbalového hřiště s tribunou. Hřiště bylo otevřeno v roce 2003. V roce 2021 město rozhodlo o jeho rekonstrukci spojené se zastřešením tribuny. K zakázce přibyla v roce 2022 izolace rekonstruované tribuny, přičemž rozhodnutí o projektu nesplňovalo obvyklé postupy a je zvláštní, že projekt nebyl součástí předešlé soutěže.

Ačkoli projektová dokumentace v zadávacím řízení odhadovala cenu celé zakázky na zhruba 2,5 milionu korun, město vybralo nabídku o dvojnásobní hodnotě. Spolu s projektem na izolaci se náklady města dostaly k hodnotě 5,4 milionu korun. Na projekt byla schválena také státní dotace ve výši zhruba 2,3 milionu korun.

Projektovou dokumentaci vypracovala společnost f-plan Jiřího Kopra. Zakázku vyhrála společnost Jemnická stavba, a.s. Většinu stavebních prací však podle dokumentů, kterou má NFPK k dispozici realizovala coby subdodavatel společnost Rhea stav, s.r.o. Josefa Koláře. Jemnická stavba spolupracuje s Kolářovým holdingem dlouhodobě, třeba u realizací výstavby farem.  

Boj o jatka

Rok 2022 stejně jako kampaň před komunálními volbami 2022 se nese zase v duchu velkých plánů. Josef Kolář prosazuje změnu územního plánu tak, aby v Jemnicích mohl vzniknout velký závod – výkrmna drůbeže a jatka. Kontroverzní projekt, který má výrazně zatěžovat tamní dopravu a životní prostředí, má být vyvážen nabídkou pracovních míst a příslibem podpory veřejně prospěšných projektů města.

Za Josefe Koláře aktivně bojoval radní Ervín Reegen. Série jednostranně a kontroverzně přijatých rozhodnutí města v prospěch soukromého podnikatele napadli občanští aktivisté, a to mimo jiné také sběrem petičních podpisů za zvolání místního referenda o realizaci, anebo nerealizaci investičního projektu.

To vyhlásil brněnský krajský soud, s tím, že bude spojeno s podzimními komunálními volbami 2022. Josef Kolář na to reagoval listem, který doručuje obyvatelům Jemníc i okolních obcí. Stěžuje si v něm, že je terčem lynče a sil, které se pokouší pokazit ziskový a úspěšný podnikatelský projekt, který by pomohl region rozvíjet.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu