Bitvy na mořích a poli. Kam směřuje evropská zemědělská politika?

Spojené království ohrožuje pravidla mezinárodního vyjednávání a dohodu o budoucích vztazích s kontinentální části Evropy. Kromě rozjitřené severoirské otázky je problémem hlavně dohoda na pravidlech, kterými se mají řídit námořníci a zemědělci. Co čeká EU po odpojení Británie?

Spojené království patřilo k zemím, které byly brzdou evropské integrace v zemědělství. Dá se dokonce říci, že šlo o člena, který zablokoval několik klíčových kroků, kterými by se z evropských polí a moří stal skutečně jednotný trh.

Známá je kritika Velké Británie vůči kvótovému systému rybolovu, dotování zemědělských projektů na východě Evropy, či kritika nadměrného financování sektoru z evropského rozpočtu. Po Brexitu se dá očekávat, že tato nejsilnější brzda integrace v zemědělství zmizí úplně a otěže vezmou do rukou země, kterým společný postup evropských zemí v oblasti vyhovuje.

Jde hlavně o Polsko, Francii, či Dánsko. Právě Poláci dostali do rukou DG (eurokomisaře), který za zemědělství v Evropě odpovídá. Země, která patří mezi nejvýznamnější beneficienty ze společné zemědělské politiky, by tak mohla podmínky politik zjednodušit a přizpůsobit více i pro použitelnost v mladších členských státech.

Dobrou zprávou pro Česko je regionální blízkost vedení resortu. Špatnou to, že Polsko patří strukturou a významem sektoru do úplně jiné kategorie zemí a bude si více rozumět se státy, v nichž zemědělský sektor patří k tahounem domácího hospodářství.

Čtěte také: 

Jak se vaří knihy. Rozpočet s notami marketingu

Oddlužení v Česku. Předlužení pokrývají desítky organizací, ani to nestačí

Lze očekávat významnější podporu pro mladé správce půdy, deregulaci zemědělského obchodu, zesílení dotačních programů a regionální zrovnoprávnění dotační podpory.

Na druhé straně odchodem Spojeného království mnoho zemí, včetně Polska, ztratí přirozené odbytiště. Jde také o Irsko, Nizozemsko a Dánsko. Případné uvalení cel by mohlo vzájemný obchod zkomplikovat. Vše bude záviset od míry a formy Brexitu.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Text je součásti analýzy pro Republikovú úniu zamestnávateľov 

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb