Oddlužení v Česku. Předlužení pokrývají desítky organizací, ani to nestačí

Neřešené dluhy dobíhají české občany. Poradenské centra nestíhají a chybí systém, či kapacity.

V Česku žije zhruba 783000 nebezpečně zadlužených občanů. Takřka 9 procent občanů má dluhy, které by v případě ztráty práce, nebo jiných neočekávaných negativních okolností, nemuseli zvládnout. 

Příčiny jsou dobře známé. Slabá finanční a dluhová gramotnost obyvatelstva, staré dluhy přenášené letitým neférovým exekučním systémem, či extrémně rostoucí ceny nemovitostí z posledních let. 

Výrazným faktorem je i samotný fakt, že mnoho zadlužených občanů své problémy nepřiznává, staví se k nim pasivně a ve valné většině neví o tom, jak by se mohli dluhu zbavit. 

Dluhové poradenství v České republice pokrývá několik desítek poradenských organizací a sítí, z nichž většinu tvoří nevládní neziskové organizace. Jednou z největších a nejznámějších poradenských organizací je Poradna při finanční tísni, která je od 1. ledna 2009 oficiálním členem Evropské sítě spotřebitelských dluhů (ECDN) pro Českou republiku. 

Další známou organizací působící v této oblasti je největší nevládní organizace v České republice Člověk v tísni, jejíž součástí sociální práce je poradenství a pomoc při oddlužení. 

Čtěte také:

Co Trump přinesl Evropě? Ztrátu partnera a ekonomické ztráty

Junckerův balíček. Jaké dědictví zanechal Unii předešlý předseda Evropské komise?

Migrace v legislativě. Co přinesla evropskému právnímu systému?

Mezi další významné aktéry patří sítě poradenských center provozovaných Charitou Česká republika římskokatolickou neziskovou organizací a Asociací občanských poraden (AOP - Asociace občanských poraden).

Od 1. ledna 2008 může dlužník (který není samostatně výdělečně činnou osobou) navrhnout insolvenčnímu soudu, aby jeho insolvence nebo jeho hrozící úpadek byly vyřešeny oddlužením. Důležitá změna nastala od 1. července 2017, kdy novela insolvenčního zákona určila, kdo je akreditovanou osobou a kdo může podat návrh / návrh na oddlužení. Do dané doby byl přístup k oddlužení omezený a přiživovali se na něm spekulativní osoby. 

Návrh musí být sepsán podle § 390 písm. A) 1 a zaslán za dlužníka soudu pouze těmito osobami:

  1. a) právník, notář, soudní vykonavatel a insolvenční správce;
  2. b) akreditovanou osobou; akreditovaná osoba je právnická osoba, která byla akreditována ministerstvem spravedlnosti k poskytování služeb v oblasti oddlužení podle tohoto zákona. 

Odborníci se zhodují na tom, že na vyřešení předlužení českých domácností musí tlačit také stát. Výraznější a systematickou podporou poraden a navýšením jejich kapacit za veřejné peníze.  

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH

Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.

https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb