Oddlužení v Česku. Předlužení pokrývají desítky organizací, ani to nestačí

Neřešené dluhy dobíhají české občany. Poradenské centra nestíhají a chybí systém, či kapacity.

V Česku žije zhruba 783000 nebezpečně zadlužených občanů. Takřka 9 procent občanů má dluhy, které by v případě ztráty práce, nebo jiných neočekávaných negativních okolností, nemuseli zvládnout. 

Příčiny jsou dobře známé. Slabá finanční a dluhová gramotnost obyvatelstva, staré dluhy přenášené letitým neférovým exekučním systémem, či extrémně rostoucí ceny nemovitostí z posledních let. 

Výrazným faktorem je i samotný fakt, že mnoho zadlužených občanů své problémy nepřiznává, staví se k nim pasivně a ve valné většině neví o tom, jak by se mohli dluhu zbavit. 

Dluhové poradenství v České republice pokrývá několik desítek poradenských organizací a sítí, z nichž většinu tvoří nevládní neziskové organizace. Jednou z největších a nejznámějších poradenských organizací je Poradna při finanční tísni, která je od 1. ledna 2009 oficiálním členem Evropské sítě spotřebitelských dluhů (ECDN) pro Českou republiku. 

Další známou organizací působící v této oblasti je největší nevládní organizace v České republice Člověk v tísni, jejíž součástí sociální práce je poradenství a pomoc při oddlužení. 

Čtěte také:

Co Trump přinesl Evropě? Ztrátu partnera a ekonomické ztráty

Junckerův balíček. Jaké dědictví zanechal Unii předešlý předseda Evropské komise?

Migrace v legislativě. Co přinesla evropskému právnímu systému?

Mezi další významné aktéry patří sítě poradenských center provozovaných Charitou Česká republika římskokatolickou neziskovou organizací a Asociací občanských poraden (AOP - Asociace občanských poraden).

Od 1. ledna 2008 může dlužník (který není samostatně výdělečně činnou osobou) navrhnout insolvenčnímu soudu, aby jeho insolvence nebo jeho hrozící úpadek byly vyřešeny oddlužením. Důležitá změna nastala od 1. července 2017, kdy novela insolvenčního zákona určila, kdo je akreditovanou osobou a kdo může podat návrh / návrh na oddlužení. Do dané doby byl přístup k oddlužení omezený a přiživovali se na něm spekulativní osoby. 

Návrh musí být sepsán podle § 390 písm. A) 1 a zaslán za dlužníka soudu pouze těmito osobami:

  1. a) právník, notář, soudní vykonavatel a insolvenční správce;
  2. b) akreditovanou osobou; akreditovaná osoba je právnická osoba, která byla akreditována ministerstvem spravedlnosti k poskytování služeb v oblasti oddlužení podle tohoto zákona. 

Odborníci se zhodují na tom, že na vyřešení předlužení českých domácností musí tlačit také stát. Výraznější a systematickou podporou poraden a navýšením jejich kapacit za veřejné peníze.  

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb