Biztweet Exclusive: Ideologie a populismus namísto reforem

Chybějící reformy, promrhaný potenciál i problémy s transparentnosti a korupci. Březen 2020 ukázal několik problémů, kterým čelí Slovensko i Česko.

Únorová vrcholící předvolební kampaň pod Tatrami demaskovala podstatu povah jednotlivých politických stran a hnutí. Smutným zjištěním je fakt, že gro z nich dává na piedestal ideologické či populistické témata se sociálními jistotami. 

Na to nejpodstatnější - chybějící reformy, podnikatelské prostředí a férovou diskuzi s občany tvořícími hodnoty zapomínají.

I proto už Slovensko nepoužívá slogan z minulosti "tygr Evropy". Hlavně vinou špatného přijímání zákonů, nulové reformní snahy a slabé flexibility podmínek pro podnikatelské prostředí patří země k byrokratickým negativním lídrům Evropské unie.

Absence reformního úsilí prodražila práci, znevýhodnila spolupráci podnikatelského prostředí s vědeckým prostředím a znemožnila inovace. 

Často i pro netransparentní postupy při rozdělování peněz, kterým nasadil korunu exministr školství Peter Plavčan a jeho rozdělení dotací na vědu.

Biztweet Exclusive: Méně je někdy více

Biztweet Exclusive: Slon v porcelánu a ovládnutí justice

Biztweet Exclusive: Prosinec plný velkých zpráv

Nejen Slovensko má problémy s populistickým přístupem politiků, kteří reformní snahu vyměnili za marketing a rozdávání sociálních výhod. České vlády, které ovládlo hnutí ANO Andreje Babiše stále nedokázaly připravit penzijní reformu. Reálné proto hrozí, že v horizontu blízkých desítek let bude politický establishment nucen činit radikální snižování vyplácených důchodů.

Zpoždění nabírá i přijímání zákonu na ochranu oznamovatelů trestné činnosti. Absolutně bokem zůstává snaha opravit pravidla pro katastrální úřady.

Aktuální číslo Biztweet Exclusive se věnuje také fatálním problémům stavební skupiny Metrostav, či historii obchodů skupiny PPF Petra Kellnera a italské Generali. To i mnohem více najdete v exkluzivním shrnutí toho nejvýznamnějšího z našeho webu.

Březnové číslo pro rok 2020 najdete na tomto linku, nebo v našem eshopu. Před nákupem stačí podstoupit rychlou registraci, kde nám postačuje váš email.