Biztweet Exclusive: Slon v porcelánu a ovládnutí justice

Státní zásahy do podnikatelského prostředí, škrty ve vodohospodářském podniku, ale i nové podnikatelské projekty. Dubnové číslo Biztweet Exclusive.

 

Jako slon v porcelánu. Pokud se stát v podnikatelské legislativě na Slovensku vydá správným směrem, stejně to skončí paskvilem. Příkladem je úprava zákona o konkurzu a restrukturalizaci. Přinesl několik dobrých opatření, ale podnikatelskou obec rozdělil na sociální případy a ty, na které se úřady dívají od počátku jako na podvodníky.

Špatný vztah státu a podnikatelů dokumentuje i příběh plánované výstavby nové bratislavské nemocnice. Místo dlouhodobé spolupráce se soukromým sektorem a strategického plánování budování nemocniční sítě tak, jak to slovenský pacient potřebuje, si skupina Penta a vláda odkazují gangsterské hesla a soupeří egama.

Všeobecná zdravotní zas zvýšila samoplátcům zálohy pojistného. Háček je v tom, že je o tom neinformovala, a tak zaplnila seznamy dlužníků poctivými podnikateli.

Dobrým směrem se vydává Vodohospodářský podnik, který po letech překreslí struktury zděděné ještě z bývalého režimu. Mnozí však tuhnou, zda se restrukturalizace nezvrtne v nesystémové kroky a horkokrevné škrty.

Českem otřásá postup premiéra Andreje Babiše. Muž, který bude obviněn z dotačního podvodu vyměnil vicepremiéra i ministra spravedlnosti. Na jeho místo usedne pomocnice Babišova spojence Miloše Zemana, která se netají názorem, že kauzu Čapí hnízdo vykonstruovali Babišovi odpůrci.

Čtěte také:

Biztweet Exclusive: Slovenské emoce a české kauzy okolí Babiše

Biztweet Exclusive: Expanze v byznysu a záhadné schránky

Biztweet Exclusive: Začátek roku plný byznysu oligarchů

V tomto čísle Biztweet Exclusive se dočtete také o mocných a kontroverzních mužích jako Martin Kúšik, Martin Roman, nebo drsnou story Švábová gangu.

Naštěstí i duben 2019 přinesl několik zajímavých podnikatelských projektů. Na Slovensko expanduje český koncept robotických farem, v Česku se činí developeři.

Hledáte dobré čtení o kauzách, které hýbou děním, propojeních politiků a oligarchů, anebo pohled za oponu byznysu? Biztweet Exclusive to všechno obsahuje.

Čtením magazínu také podpoříte novinářskou tvorbu nezávislého projektu, který se věnuje investigativní žurnalistice a chybějícím ekonomickým analýzám v ní.

Dubnové číslo najdete na tomto linku, nebo v našem eshopu. Před nákupem stačí podstoupit rychlou registraci, kde nám postačuje váš email.