Biztweet Exclusive: Méně je někdy více

V lednu jsme věnovali pozornost tvorbě některých zákonů. Na Slovensku i v Česku je často neprofesionální a přináší nechtěné výsledky.

Často to má na svědomí jev zvaný gold-plating. Jde o negativní postupy aplikace evropských směrnic do legislativ národních států.

Zákonodárci často zákon konstruují podle doporučených principů jen formálně, aby se vyhnuli sankcím ze strany mezinárodních organizací. Výsledkem jsou nefunkční normy, které mají často nejasné výklady.

O gold-plating jde i tehdy když stát připraví národní normu přísnější než od něj žádá evropská směrnice. Jde hlavně na Slovensku o častý jev, který poškozuje podnikatelské prostředí a připravuje stát o mezinárodní konkurenceschopnost.

Populističtí politici z regionu V4 bohužel evropské směrnice zneužívají často i na to, aby na jejich zádech přenesli do legislativy "přílepky", které se hodí jejich zištným a mocenským zájmům. Jde o nejneetičtější proces přijímání zákonů, který poškozuje společnost i samotný legislativní komplex.

Biztweet Exclusive: Nová legislativa a příprava na horší časy

Biztweet Exclusive: Slon v porcelánu a ovládnutí justice

Biztweet Exclusive: Prosinec plný velkých zpráv

Společným jmenovatelem výsledku jsou škody na ramenou občanů a ničeno renomé evropských institucí, na které populisté negativní dopady špatně připravených zákonů házejí.

Druhé číslo Biztweet Exclusive v roce 2020 se kromě analýz a rád věnuje také profilu známých postav organizovaného zločinu - například Mariana Kočnera, Ivana Jonák, či Viktora Koženého.

Únorové číslo pro rok 2020 najdete na tomto linku, nebo v našem eshopu. Před nákupem stačí podstoupit rychlou registraci, kde nám postačuje váš email.