2,5 miliardy jako kompenzace lesníkům. Kalamita trápí soukromý sektor

Zatímco státní lesy mohou spoléhat na pomoc z rozpočtu, soukromníci kalamitním stavem v lesích trpí.

Ministerstvo zemědělství jim proto hodlá pomoct kompenzačním vyplácením peněz. Jiné možnosti prý nemá. V některých státech s podobným problémem stát začal v zájmu podpory obchodu a cenotvorby u dřeva vykupovat dříví pro energetické využití, či do státních zásob. V Česku by to prý nebylo legislativně ani prakticky možné.

"Výkup dříví státem u nás nemá dostatečnou zákonnou oporu, nejsou pro ni vytvořeny logistické předpoklady a v kontextu nového příspěvku na zmírnění následků kůrovcové kalamity by se jednalo o dvojí podporu. Proto o tomto kroku neuvažujeme," říká pro Biztweet tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.  

Ministerstvo zemědělství přistupuje k řešení situace odlišným způsobem. "Dne 29. 11. 2019 byl zahájen příjem žádostí o nový příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity, který umožní další finanční podporu vlastníkům nestátních lesů, v první fázi za nahodilé těžby jehličnatého dříví od 4. čtvrtletí 2017 do konce roku 2018. Smyslem je dorovnat nízké ceny jehličnatého dříví na úroveň potřebnou pro zajištění prostředků na obnovu lesa a péči o něj. Předpokládaný rozpočtový dopad (schválený vládou) je 2,5 miliardy korun," uvádí mluvčí ministerstva.

Čtěte také:

Evropská komise vyzývá Česko k dokončení sítě Natura 2000

 

Dalším opatřením pro státní část lesů, které resort zemědělství připravil je, že na kalamitních smluvních územních jednotkách budou od roku 2020 smluvní partneři státního podniku Lesy České republiky pouze vyrábět sortimenty surového dříví na odvozní místo a obchodovat s ním bude již sám státní podnik. 
Jak uvádí ministerstvo, dříve byl součástí komplexní smlouvy na dodávku lesnických činností i prodej dříví smluvnímu partnerovi. Tímto krokem státní podnik přebírá úkol vytěžené kalamitní dříví uvést na trh, popřípadě uskladnit.

Kalamitní dříví způsobeno suchem a kůrovcovou kalamitou přineslo na trh nadbytek dříví. To se negativně projevuje na jeho ceně a poměru vůči poptávce. Mnoho středních a menších zpracovatelů a těžařů je proto ohroženo.  

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu