Třetina hledání úložiště ve finále. Kde jádro ležet nebude se dovíme v roce 2020

Správa úložišť radioaktivních odpadů ukončila geofyzikální práce pro po popis geologické stavby jaderného úložiště. Vyřadí pět lokalit.

Výzkum odborníci prováděli proto, aby vyloučili méně vhodné lokality, kde by mohl stát vyhořelé jaderné palivo uskladnit.

„Aktuálně se projekt dokončuje, probíhá závěrečné doměřování v terénu, zpracovávají se naměřená data a výsledky se upravují do závěrečné grafické podoby,“ uvádí pro Biztweet mluvčí SÚRAO Martina Bílá.

Stále platí, že je ve hře 9 lokalit, které jsou potenciálně vhodné pro umístění projektu hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů a vyhořelého jaderného paliva. Jedná se o lokality Březový potok, Čertovka, Čihadlo, Horka, Hrádek, Janoch, Kraví Hora, Magdaléna, Na Skalním, které se nacházejí v kraji Západočeském, Jihočeském, Jihomoravském a kraji Vysočina.

Čtěte také:

Česko se enviromentální žaloby z Bruselu neobává. Sankce prý nehrozí

Dieselgate zastupuje přes dva tisíce klientů. Další mají zatím stopku

Plastic One rozšíří kapacity recyklace v Ostravě

Výsledky aktuálního výzkumu vyřadí 5 lokalit. „V roce 2020 by mělo dojít na základě návrhu SÚRAO a následného rozhodnutí vlády ke zúžení seznamu a nadále budou posuzovány 4 nejvhodnější lokality,“ potvrzuje Bílá.

Výběr místa pro uložení odpadu je předmětem několik let trvajícího sporu státních institucí ochranářů a obyvatelů okolí zvažovaných lokalit. Ti se snažili zamezit také aktuálnímu výzkumu. Za delší konec provazu ovšem zatím táhne stát. Ten by chtěl finální lokalitu vybrat do roku 2025.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu