Karibské dobrodružství československých finančníků u soudu

Úplatky a to na nejvyšších místech. Českoslovenští miliardáři se pořád nezbavili poskvrny vzniklé u karibského investičního projektu.

Jako historka z příběhu americké mafie na Kubě zní příběh ukrytý ve spisech karibského soudního procesu s nejvyššími představiteli ostrovního ráje.

"Členové vládního kabinetu si vybudovali blízké vztahy s developery," uvádí část soudního spisu z procesu, který se vede od roku 2016.

Soudní pře rozplétá síť známostí a protislužeb, které si s byznysmeny budovali členové vládní Progresivní národní strany na karibském souostroví Turks a Caicos

Bývalý premiér Michael Misick a bývalý ministr životního prostředí McAllister Hanchell měli za úplatky povolovat stavební projekty, či činnosti zahraničních firem. Z hlediska Visegrádského regionu je jistě zajímavé, že jednou ze skloňovaných závadových osob je v procesu s expolitiky slovenský miliardář Mario Hoffmann.

Spoluzakladatel Istrokapitálu však není jediný komu dělají zprávy z karibských spisů vrásky na čele. Finančník byl totiž v době, kdy se jeho praktiky staly předmětem policejního bádaní úzce spjat se skupinou J&T. Ta se ještě v roce 2018 sama chlubila karibskými investičními příležitostmi.

Slovenský finančník chtěl ještě v době, kdy byl s J&T majetkově propojen postavit v Karibiku luxusní hotelový resort s golfovým hřištěm celkově za 600 milionů amerických dolarů.

Po opakovaných setkáních získal Michael Misick půjčky od J&T banky ve výši šest milionů dolarů. Dvoumilionovou dolarovou půjčku měl zas získat ministr životního prostředí Hanchell. 750 tisíc dolarů připadlo na podporu aktivit vládní strany.

Čtěte také:

Pod zákon o lobingu budou spadat také členové bankovní rady

Z Bureše Babišem: Rukojmí Babiše a Mečiara

Ukrajina vrátila Slovensku případ vraždy Duckého

Výměnou za štědré finance získala Hoffmannova developerská aktivita pozemky za výhodnou kupní cenu, případně nestandardně výhodný pronájem parcel.

Zprávy o podivných obchodech vyšetřoval mezinárodní tým, který zpracovával informace z praktik finančníků na ostrovech pod správou Spojeného království. Vyšetřování aktuálně probíhá také na Slovensku.

J&T nadále v Karibiku investuje. Aktivity probíhají prostřednictvím Bayshore Bank & Trust. J&T banka dává od Hoffmannových praktik ruce pryč a celou korupční kauzu v Karibiku nekomentuje. S Hoffmannem postupně parta kolem majitelů J&T viditelná propojení rozvázala. Důvodem mělo být několik mezinárodních kontroverzí a následně vzniklých sporů.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb