Ukrajina vrátila Slovensku případ vraždy Duckého

Po více než dvaceti od vraždy exministra hospodářství vlády Vladimíra Mečiara - Jána Duckého - je případ ve slepé uličce. Ukrajinec Oleg T. se zbavil obvinění.

Ukrajina tak nevyřešenou vraždu muže, který rozhodoval třeba o privatizaci chemického průmyslu a šéfoval Slovenskému plynárenskému průmyslu vrátila zpět na Slovensko. Potvrdilo to slovenské ministerstvo spravedlnosti.

Z vraždy byl léta podezírán a na Slovensku také obviněný Ukrajinec Oleg T. Ten byl označovaný za nájemného vraha české mafie.

"Ukrajinská strana 5. února letošního roku vrátila soudní spisy spolu s rozhodnutím vyšetřovatele ze dne 17. prosince 2018, který zastavil trestní řízení proti jmenovanému z důvodů, že skutek se stal na území Slovenska, nebyla prokázána spoluúčast Olega T a chyběly prvky trestné činnosti. Všechny doručené písemnosti s rozsáhlým spisovým materiálem byly zaslány Okresnímu soudu Bratislava I na další postup," uvedl rezort spravedlnosti.

Slováci nemohli Olega T. soudit protože se soudním jednáním vyhýbal. Ukrajinská strana věc posoudila a neshledala dostatečné skutkové body k tomu, aby byl z vraždy obžalován.

Věc jedné z nejznámějších vražd devadesátých let na Slovensku je tak opět na startovací čáře.

Čtěte také:

Kočnerův byznys kryje Krejčířův kumpán

Švábův gang: koncentrované zlo zneužilo naivitu elity

Mise soudruhů. Vznik Babišova impéria připomíná tajnou akci StB

Jan Ducký v době vraždy vypsal neznámý počet nedefinovaných směnek Slovenského plynárenského průmyslu. Jejich protihodnotou měly být "služby obchodního a finančního charakteru". Ty se však ve skutečnosti nikdy nerealizovaly. Pravděpodobně byly jen záminkou na vypsání směnek. Představitelé firmy dodnes nevědí, na jakou částku byly vypsány všechny směnky.

Podle mnohých indicií stály právě směnky za objednávkou na Duckého vraždu. Zřejmě jako pojistka proti jeho eventuální výpovědi přišly v lednu 1999 čtyři výstřely, které ukončily život zkorumpovaného politika a manažera přímo v bráně jeho domu.

Podezření padlo na několik českých kontroverzních podnikatelů, kteří směnky plynárenské firmy vlastnili. Jistou dobu se polemizovalo také o Andreji Babišovi, kterému Ducký překážel jako bariéra v plánu ovládnout několik slovenských chemických firem tehdejšího státního podniku Petrimex. Žádné z podezření však policisté nerozklíčovali.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu