Změny v konkurzu Draft-Ova. O směnkách rozhoduje nový správce

Marian Kuś je v představenstvu firmy, od které žádal desítky milionů korun. V konkurzu společnosti Draft-Ova došlo k výměně insolvenčního správce a boj o Duckého směnku pokračuje.

Cenina za zhruba půl miliardy korun uvízla v majetku opavské firmy Draft-Ova už v devadesátých letech. Až nyní však podle držitele nabyla hodnotu, díky tomu, že v ekvivalentním případu uznal proplacení směnky mezinárodní soud.

A ožil také boj o schránkovou společnost, která směřovala do likvidace bez konkurzu majetku. Směnka všechno mění a o desítky až stovky milionů se uchází těžké váhy a kontroverzní postavy z minulosti. Jedna z nich - Marian Kuś ještě loni požadoval po firmě jako věřitel 70 milionů korun. Nyní je členem představenstva i akcionářem firmy.

Kuś, který je evidován jako spolupracovník StB, byl místostarostou Českého Těšína a členem širšího vedení ČSSD. Právě kvůli evidenci v archivech StB, kde byl uveden jako ideový spolupracovník s krycím jménem Kuzmo, ovšem musel ve straně skončit. V roce 2006 vyšlo najevo, že falšoval své lustrační osvědčení. Za to mu Krajský soud v Ostravě uložil stotisícový trest. Byl zároveň vyloučen z ČSSD. Po čase založil vlastní hnutí Strana pro otevřenou společnost, díky kterému se do čelných pozic v domovském Českém Těšíně vrátil.

Nejde o jedinou významnou změnu v insolvenčním řízení firmy. Konkurz Draft-Ova nyní převzal nový správce Oldřich Fabián. Předešlý – Libor Pavlíček se s odůvodněním zdravotních důvodů funkce vzdal.

Takzvané Duckého směnky exministra hospodářství Slovenské republiky a pozdějšího šéfa SPP Jána Duckého byly vypsány v neznámém objemu mezi 1996-1999. Jejich protihodnotou měly být „služby obchodního a finančního charakteru“. Ty se však ve skutečnosti nikdy nerealizovaly.

Čtěte také:

Boj o vagonku pokračuje. Zpožděné výplaty a souboj správce s firmou

Projektant žaluje Thermal o nezaplacené dílo. Ministerstvo namítá kvalitu projektu

Soud spouští proces se soudcem Novákem a advokátem Douchou

Pravděpodobně byly jen záminkou pro vypsání směnek. Představitelé SPP dodnes nevědí, na jakou částku byly vypsány všechny směnky. Dvacet milionů eur pro Draft-Ova je jen jednou ze směnek, jejíž hodnota navíc postupně narostla o úroky.

Podle mnohých indicií stály právě směnky SPP za objednávkou Duckého vraždy. Zřejmě jako pojistka proti jeho eventuální výpovědi přišly v lednu 1999 čtyři výstřely, které ukončily život zkorumpovaného politika a manažera přímo v bráně jeho domu.

Vražda dodnes nebyla objasněna. Slovenští vyšetřovatelé obvinili z vraždy Duckého nájemného vraha české mafie – Ukrajince Olega T. Jeho případ se však po předání ukrajinským orgánům výrazně zpomalil a není jasné ani to, kde se obviněný nyní nachází. Nikdy také nikdo neobjasnil, kdo si vraždu objednal.

Slovenská vláda přijala kvůli nárokování proplacení směnek ze strany některých schránkových firem nový zákon, který má zamezit případným exekucím. Na tahu jsou nyní právníci držitelů směnek.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb