Projektant žaluje Thermal o nezaplacené dílo. Ministerstvo namítá kvalitu projektu

Inženýrská společnost VPÚ Deco Praha žaluje provozovatele karlovarského hotelu Thermal za nezaplacení předaného díla. Ministerstvo tvrdí, že šlo o chybný projekt.

Firma připravovala původní plán rekonstrukce hotelu Thermal. Podle ministerstva financí, která hotel Thermal prostřednictvím společnosti Thermal - F ovládá, byl původní projekt vadný.

“Spor je veden z důvodu vyhotovení vadné projektové dokumentace. Vzhledem k tomu, že spor dosud probíhá, ministerstvo nechce nijak předjímat ani komentovat jeho možný výsledek už jen proto, že ministerstvo financí je akcionářem, nikoliv účastníkem řízení,” říká pro Biztweet mluvčí ministerstva financí Anna Fuksová.

Thermal - F se k soudnímu sporu nevyjadřuje, kvůli probíhajícímu sporu tak nesmí udělat ani VPÚ Deco Praha. Podle anonymních zdrojů však problém spočívá zejména v tom, že ministerstvo financí nechce akceptovat cenu původně plánované rekonstrukce. Ta měla dosahovat hodnoty zhruba miliardy korun. Ministerstvo financí záměr přehodnotilo a v aktuálním plánu rekonstrukce počítá s budgetem 580 milionů korun.

V čem se má takřka poloviční úspora dosáhnout, hotel ani ministerstvo financí nespecifikují. Provedení nové rekonstrukce je zamýšlené salámovou, tedy postupnou a částečnou rekonstrukci.

Podle veřejných smluv připravila nový projekt rekonstrukce společnost Energy Benefit Centre. Ta podepsala kontrakt se společnosti Thermal – F, která hotel provozuje už v květnu loňského roku.

Čtěte také:

Soud spouští proces se soudcem Novákem a advokátem Douchou

Ochranka Hradu prochází změnami. Kompetentní je utajují

Z Bureše Babišem: Když létají třísky

Opravu karlovarského hotelu Thermal sliboval ještě v roce 2016 tehdejší ministr financí a dnešní premiér Andrej Babiš. Současná ministryně financí Alena Schillerová tvrdí, že o provozu Thermalu jedná s nejmenovanou tuzemskou firmou se zkušenostmi z provozování hotelů.

Druhá a nejnutnější část rekonstrukce se bude týkat bazénové schátralé části Thermalu. Na rozdíl od hotelové části, kde má rekonstruovat čistě ministerstvo financí jako majitel, a to i v případě, že se dohodne s novým provozovatelem, bude rekonstrukci bazénové části spolufinancovat nový partner.

V současné době podle resortu financí probíhají závěrečná jednání se dvěma zájemci. Na základě upřesnění požadavků bude uzavřena smlouva s vybraným uchazečem. Zahájení stavebních úprav předpokládá ministerstvo na přelomu letošního a příštího roku.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb