Ochranka Hradu prochází změnami. Kompetentní je utajují

Policie ani Hrad už nekomentují početnost ochranky sídla hlavy státu. Miloš Zeman hodlá propustit šéfa ochranky a na pomoc přichází SBS.

„Na otázky veřejnosti, směřující ke zjištění, jaké je konkrétní personální obsazení při provádění ochrany, jaké jsou při ochraně využívány technologie nebo jaké jsou pro tento účel vyčleněné prostředky, nikdy z taktických a bezpečnostních důvodů nesdělujeme žádné informace,“ odpověděla na dotazy Biztweetu ke změnám v hradní ostraze vrchní komisařka Prezídia Policejního Zboru České republiky Eva Kropáčová.

Odmítá tak prozradit jak početná ochranka bude pražský Hrad střežit letos, či v budoucnu a zda způsob ochrany ovlivní avizovaný odchod šéfa ochranky Miloše Zemana. Ten kvůli šikaně zaměstnanců a zneužívaní funkce podle všeho nechá vyměnit hlavu Útvaru pro ochranu prezidenta Zdeňka Šimana.

„Informace, které žádáte sdělit, se týkají taktických postupů a technických prostředků ochrany chráněných osob a míst jejich pobytu, které Útvar pro ochranu prezidenta České republiky zabezpečuje dle příslušného zákona,“ dodává Kropáčová.

Čtěte také:

Z Bureše Babišem: Když létají třísky

Sponzor Fica a Mečiara novým partnerem Bohemky

Fiasko na Praze 6 pokračuje. Ministerstvo neví co bude s památkou

Odchod šéfa ochranky společně s kritikou veřejnosti na nákladnost a diskutabilní přínos mnohočlenné ochrany hlavy státu mohou vyústit k snížení počtu ochranky a snížení nákladů na ni. Aktuálně má Hrad střežit podle médií 200 – 300 policistů. Jsou mezi nimi policajti v civilu, specialisté na výbušniny i ostřelovači. Společně s technologickým opatřením stojí ročně odhadem stovky milionů korun.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se k stavu a plánům na strukturu ochranky nechce vyjadřovat. Známé je pouze to, že novou posilou Hradu bude od tohoto roku SBS služba bývalého šéfa vězeňské služby Luďka Kuly – Indus. Ten je také známý jako člen SPD, který se vyjadřuje pro dezinformační weby k otázkám migrace, či romské problematice.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb