Sponzor Fica a Mečiara novým partnerem Bohemky

Slovenský oligarcha Vladimír Poór, který přesouvá byznys do České republiky, uzavřel dohodu s fotbalovým klubem Bohemians Praha.

Nahradí tak sponzoring Spartaku Trnava, ze kterého vycouval. „Majitel Bohemians Praha 1905 Dariusz Jakubowicz se setkal s majitelem FC Spartak Trnava Vladimírem Poórem. Výsledkem jejich jednání je ten, že novým hlavním partnerem Bohemians se stává firma ŽOS Trnava, jejímuž představenstvu předsedá právě pan Poór. Smlouva o sponzoringu vstoupila v platnost 1. ledna 2019,“ uvádí oznam na webu fotbalového klubu.

Poór podle některých indícií od konce roku 2017 přesouvá části podnikání ze Slovenska do tuzemska. Například novým akcionářem Poórovy firmy City-arena PLUS se stala česká firma EMX Plus CZ1, kterou ovládá další společnost EMX Plus Holding. Jejím vlastníkem má být zase slovenská firma Euro MAX Slovakia Plus. Tato společnost patří Vladimíru Poórovi. Naznačuje to tedy, že byznys přesouvá naoko do Česka, stále mu však bude patřit.

Přečtěte si profil nového partnera Bohemians Praha

Kromě tohoto přesunu majetku, který je první vlaštovkou, nasvědčuje záměru, že se ze Slovenska po letech stahuje, také samotné přiznání pro portál aktuality.sk. V něm oligarcha řekl, že se stěhuje do Prahy. Neřekl však, zda tam přesune i celý byznys. Na Slovensku je známý tím, že mu krachuje hned několik významných projektů. Jeho impérium se za poslední léta zmenšilo.

Čtěte také:

Fiasko na Praze 6 pokračuje. Ministerstvo neví co bude s památkou

Huawei ovládla české sítě. Úřadům pod nosem

Vladimír Poór je osobním přítelem expremiéra Roberta Fica. Daří se mu zejména ve strojírenství, kde jeho firmy dodávají vagóny pro státní železniční firmy. Předtím než se ze slovenského fotbalu stáhl, majitel Spartaku Trnava získal dotaci na výstavbu fotbalového stadionu v Trnavě. Ficova vláda odsouhlasila 13 milionů eur, tedy asi 334 milionů korun, Poór si však ke stadionu přistavil i nákupní centrum.

Podle publikace Vlastní hlavou profitoval také z peněz, které přidělilo ministerstvo školství Vysoké škole v Sládkovičově. Poórova firma CellQoS tam měla dodat údajně předražené počítače. Podobných nesrovnalostí v jeho byznysu je mnoho. Velká část pochází ještě z dob, kdy jako krajský předseda HZDS Vladimíra Mečiara privatizoval strategické slovenské podniky.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu