Huawei ovládla české sítě. Úřadům pod nosem

Dohledové orgány nemají informace o tom, jak silná je v Česku infrastruktura čínské Huawei.

Je podle vás hrozba související se zahraničními IT společnostmi v tuzemské infrastruktuře reálná?

Rozváděče, vysílače, kabely. Čínská telekomunikační společnost Huawei v Česku dodává hardware do klíčové infrastruktury. Kromě modemů a serverů instaluje také součástí, které jsou pro přístupové body internetu, či mobilního spojení klíčové.

Navzdory varováním českých bezpečnostních služeb se činnost firmy dostala mimo kontrolu. Svědčí o tom fakt, že regulační ani bezpečnostní úřad nemají informace o tom, kolik procent telekomunikační infrastruktury v tuzemsku je od Huawei závislých.

„Tyto informace ČTÚ nemá, ani je nesbírá. Problematika kyberbezpečnosti spadá do gesce NÚKIB,“ uvádí mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina. U jiných firem, třeba operátorů však úřad zastoupení na trhu monitoruje.

Problémem je pak i předstírané, anebo skutečné tajnůstkářství bezpečnostního dohledu. „Takové informace nezveřejňujeme. Je na jednotlivých provozovatelích, zda ji veřejně poskytnou nebo ne,“ odpovědí Biztweetu Radek Holý z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB).

Čtěte také:

Dotace na internet mají být k dispozici začátkem roku 2019

Datoví integrátoři z Gauss Algorithmic míří do Evropy i k dalšímu kolu investic

Orbánovi muži rozpínají chapadla v regionu V4

Úřad přitom odkazuje na operátory, kteří podle pravidel svých mateřských firem nesdělují vůbec žádné detaily jejich obchodního výkonu. Soukromé společnosti tedy o statistikách nemluví kvůli obchodnímu tajemství, státní úřady údaje nesledují, nebo nesdělují. Minimálně u státních zakázek přitom není důvod k utajování, třeba smlouvy jsou často veřejné.

O tom jak vážné riziko tedy ve spojitosti s varováním NUKIB hrozí, můžeme jenom polemizovat. Data zřejmě nemají k dispozici ani kompetentní úřady, či vláda.

Nekontrolované zapojení Huawei do budování státní informační infrastruktury je kyberbezpečnostním rizikem. Kromě získávání informací dokáže totiž chytrá součást sítě v případě požadavku čínským státem ovládané firmy vypnout provoz internetu či mobilního spojení na vybraném území. Také proto teď dochází k revizi spolupráce s firmou v USA, Austrálii i Evropské unii.

Firma figuruje v tuzemsku jako smluvní strava v 781 kontraktech se státem. Úřady také žádá o bezpečnostní prověrku k práci s utajovanými informacemi státu.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH

Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.

https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb