Huawei ovládla české sítě. Úřadům pod nosem

Dohledové orgány nemají informace o tom, jak silná je v Česku infrastruktura čínské Huawei.

Je podle vás hrozba související se zahraničními IT společnostmi v tuzemské infrastruktuře reálná?

Rozváděče, vysílače, kabely. Čínská telekomunikační společnost Huawei v Česku dodává hardware do klíčové infrastruktury. Kromě modemů a serverů instaluje také součástí, které jsou pro přístupové body internetu, či mobilního spojení klíčové.

Navzdory varováním českých bezpečnostních služeb se činnost firmy dostala mimo kontrolu. Svědčí o tom fakt, že regulační ani bezpečnostní úřad nemají informace o tom, kolik procent telekomunikační infrastruktury v tuzemsku je od Huawei závislých.

„Tyto informace ČTÚ nemá, ani je nesbírá. Problematika kyberbezpečnosti spadá do gesce NÚKIB,“ uvádí mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina. U jiných firem, třeba operátorů však úřad zastoupení na trhu monitoruje.

Problémem je pak i předstírané, anebo skutečné tajnůstkářství bezpečnostního dohledu. „Takové informace nezveřejňujeme. Je na jednotlivých provozovatelích, zda ji veřejně poskytnou nebo ne,“ odpovědí Biztweetu Radek Holý z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB).

Čtěte také:

Dotace na internet mají být k dispozici začátkem roku 2019

Datoví integrátoři z Gauss Algorithmic míří do Evropy i k dalšímu kolu investic

Orbánovi muži rozpínají chapadla v regionu V4

Úřad přitom odkazuje na operátory, kteří podle pravidel svých mateřských firem nesdělují vůbec žádné detaily jejich obchodního výkonu. Soukromé společnosti tedy o statistikách nemluví kvůli obchodnímu tajemství, státní úřady údaje nesledují, nebo nesdělují. Minimálně u státních zakázek přitom není důvod k utajování, třeba smlouvy jsou často veřejné.

O tom jak vážné riziko tedy ve spojitosti s varováním NUKIB hrozí, můžeme jenom polemizovat. Data zřejmě nemají k dispozici ani kompetentní úřady, či vláda.

Nekontrolované zapojení Huawei do budování státní informační infrastruktury je kyberbezpečnostním rizikem. Kromě získávání informací dokáže totiž chytrá součást sítě v případě požadavku čínským státem ovládané firmy vypnout provoz internetu či mobilního spojení na vybraném území. Také proto teď dochází k revizi spolupráce s firmou v USA, Austrálii i Evropské unii.

Firma figuruje v tuzemsku jako smluvní strava v 781 kontraktech se státem. Úřady také žádá o bezpečnostní prověrku k práci s utajovanými informacemi státu.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb