Fiasko na Praze 6 pokračuje. Ministerstvo neví co bude s památkou

Nejdříve nevýhodně pronajímali, pak vyplatili odstupné podivné společnosti. To vše, aby městská část Praha 6 získala Polikliniku pod Marjánku do svých rukou. Nyní válčí s ministerstvem kultury a nechce akceptovat rozhodnutí památkářů.

Na počátku byl naoko šlechetný úmysl. Praha 6 se rozhodla skoncovat s nevýhodnou smlouvou na pronájem budovy polikliniky. Když ovšem chtěla z nevýhodné smlouvy vycouvat, musela vyplatit odškodné záhadné firmě. Jak Biztweet v minulosti popsal, její stopy vedou přes Kypr k českým lobbistickým skupinám.

Ani podivné odškodné podivné firmě však nepomohlo. Záměr Prahy 6 rekonstruovat Polikliniku pod Marjánkou uvízl po rozhodnutí památkářů označit stavbu za kulturní památku.

"V kauze Polikliniky pod Marjánkou ještě nebylo rozhodnutí ministra vydáno. Probíhá další komunikace s vlastníkem, tedy s Městskou částí Praha 6," uvádí pro Biztweet mluvčí ministra kultury Petra Hrušová.

Problémem ovšem je, že městská část své fiasko nekomentuje. Podivná je i pozice ministerstva kultury. To sice v říjnu opětovně potvrdilo statut kulturní památky, zda je toto rozhodnutí definitivní, však nedokáže navzdory zákonné předvídatelnosti říct. Problémem je také série rozkladů a námitek, které městská část na ministerstvo posílá. Kvůli nim nedokázala několik měsíců zasednout ani rozkladová komise. Pořád tak platí, že Praha 6 polikliniku, kterou draze ovládla nesmí rekonstruovat tak, jak zamýšlela.

Podivný nájem

Původním problémem byla nevýhodná dohoda o pronájmu. Městská část Praha 6 pronajala Polikliniku Pod Marjánkou na 30 let soukromé společnosti Poliklinika Marjánka za půl milionu korun ročně, ačkoli předtím sama vybrala na pronájmu ordinacím, laboratořím a lékárně zhruba 3,7 milionu korun ročně.

Stalo se tak ještě v roce 2010, tedy v době, kdy radnici řídila ODS. Šestka se kromě jiného v nájemní smlouvě zavázala, že bude hradit pojištění budovy. Nájemce měl na oplátku činit v areálu polikliniky investice, což však nedodržel. I proto se v roce 2016 městská část s argumentem nevýhodnosti smlouvy rozhodla pro vypovězení smlouvy.

„Smlouva je uzavřena na nestandardně dlouhou dobu a pro městskou část je krajně nevýhodná. Současné vedení radnice si proto předsevzalo smlouvu zásadním způsobem revidovat. Za účelem komplexní rekonstrukce objektu na kýžené moderní zdravotnické centrum, v jehož rámci bude fungovat i důstojná léčebna dlouhodobě nemocných, se nadto po odborných konzultacích ukázalo jako nejschůdnější východisko ukončení nájemního vztahu dohodou smluvních stran. Jakákoliv jiná varianta by totiž mohla vyústit v soudní spor, který by mohl trvat i několik let a který by svými důsledky významně komplikoval realizaci zamýšlené rekonstrukce,“ argumentoval pro Biztweet důvod právních kroků mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.

40 milionů z rezervy

Celková suma odškodnění soukromníka za to, že z polikliniky vycouvá, byla stanovena na 39 milionů a 800 tisíc korun. Peníze z rezerv městské části byly poměrně hladce a rychle převedeny na účet společnosti Poliklinika Marjánka.

Jak ukázala analýza Centra nezávislé investigace a Biztweetu, Poliklinika Marjánka v té době byla ovládaná firmou Retrana Holdings Limited, sídlící v Nikosii na Kypru. Menšinovým majitelem společnosti Retrana Holdings Limited byl podle analýzy český advokát David Metelka, držící 29 procent.

„Já osobně nejsem a nikdy jsem nebyl spoluvlastníkem (resp. spíše akcionářem) společnosti Poliklinika Marjánka a.s. Jsem advokátem, přičemž v minulosti jsem jako advokát zastupoval akcionáře, který měl ve společnosti Poliklinika Marjánka a.s. minoritní akciový podíl. Tento podíl pak klient před několika lety prodal a již delší dobu nemá nejen žádný vliv na dění ve společnosti Poliklinika Marjánka a.s., ale ani žádné bližší informace o podnikatelské činnosti této společnosti,“ odpověděl Metelka na dotazy Biztweetu.

Aktivní podnikatel v exilu 

Dodal také, že na základě smluvní mlčenlivosti nesmí prozradit ani jméno vlastníka akcií, kterého zastupoval. Další informace však naznačují původ vlastnictví.

Retrana Holdings Limited byla většinově vlastněna společností Comitia. Spojitost naznačuje už samotná souvislost se jménem předchůdce Polikliniky Marjánka - Comitia Medical. K přejmenování společnosti došlo 2.4.2015. Před tím, než Retranu ovládli advokát Metelka, či jeho klienti a Retrana, vlastnila podnik firma Inter Partners LTD. s adresou Harley Street 29, London, W1G 9QR, Velká Británie.

Mezi společnosti Retrana a sérii dalších firem je vidět nápadnou personální opakující se strukturu a opakující se obchodní postupy. Retrana Holdings Limited, společností NEXCO Ltd., Interpartners Ltd., IV Nova a.s. a Comitia a.s. koupila dceřiny firmy Akcentour a.s., Na Vyhlídce Písek s.r.o., Bytový dům Kamenice, s.r.o., Leasing a finance, s.r.o., Timbeum a.s. a Lesostavby Třeboň, a.s..

Čtěte také:

Huawei ovládla české sítě. Úřadům pod nosem

Orbánovi muži rozpínají chapadla v regionu V4

Babišův (ne)přítel Vladimír Mečiar

Firmy NEXCO Ltd., Interpartners Ltd. a IV Nova a.s. vlastnil podnikatel s kanadskou adresou Luděk Kučera. Tyto firmy také sídlí na adrese Harley Street 29, Lodon, W1G 9QR, Velká Británie. Jde o adresu, na které je registrovaný bývalý majitel Retrany - Inter Partners Ltd.

Luděk Kučera byl jedním ze čtyř obžalovaných na aktuálním soudě týkajícím se podvodu ve firmě Edbusy. Kučerovi po problému s Edbusy zabavili majetek společnosti Braddock Finance & Capital LTD, kde byl ředitelem a majitelem. Do roku 2005 byl Kučera ředitelem také ve firmě Inter Plus LTD spojené s konkurzními podvody. Další s ním spojena britská Nexco LTD bojovala o převzetí Lesostavby Třeboň. V sporu firmu zastupoval právník David Metelka.

Při citaci faktů z rejstříků pohrůžky

Ve společnosti Comitia, tedy mateřské firmě Retrany byl předsedou představenstva od 14.9.2007 do 30.6.2014 Pavel Rozehnal. Ten byl také členem představenstva Comitia Finance SE a Poliklinika Marjánka, a.s. Rozehnal byl dále jednatelem firem Na Vyhlídce Písek s.r.o., Lesostavby Třeboň a.s., AKCENTOUR a. s. v likvidaci a Zdravotní služby Marjánka a.s., tedy dalších firem napojených na Retranu a Luďka Kučeru.

Jména podnikatelů jsou spojována se známými lobbisty. Všichni tři ovšem v minulosti Biztweetu po zveřejnění propojení na známá jména vyhrožovali žalobou. I proto v tomto článku uvádíme pouze konstatování spojitosti s Poliklinikou Marjánka.

Navzdory spletitému osudu chátrající polikliniky politického dění kolem ní, nadále není jasné, zda projde potřebnou rekonstrukci, anebo bude nucena omezovat provoz.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb