Rodina a partner Hamáčkova poradce podezřelá ze sledování zavražděného Jána Kuciaka

Přítel, rodina a obchodní partner Tibora Gašpara, který radí Janu Hamáčkovi na ministerstvu vnitra, byl zadržen slovenskou policií. Může být zapleten do objednané vraždy novináře Jána Kuciaka se snoubenkou.

Podle zatím oficiálně nepotvrzených informací, které však naznačují lidé blízcí vyšetřování, měl Bödör zařizovat sledování zavražděného novináře Jána Kuciaka po technické i logistické stránce.

Jak uvedl slovenský Denníkn a záhy další slovenská média, byznysmen měl být zadržen Národní kriminální agenturou, k vedení které má blízko jeho otec Miroslav. Zřejmě únikem informací se však o zatykači dověděl a ostudě i medializaci se vyhnul tím, že se policii vydal sám.

Sledování nepohodlných novinářů podnikatelskými špičkami či bývalými příslušníky tajných služeb se skloňovalo po vyhlášeních kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera, který disponoval mailovou i sms komunikaci některých novinářů

Ještě intenzivněji se o možném sledování a odposleších mluvilo po vraždě Jána Kuciaka se snoubenkou Martinou Kušnírovou. Objednavatelé vraždy měli kromě honoráře pro samotné vrahy zabezpečit také přesné informace o pohybu a chování novináře. Otázkou však pořád zůstává, kdo tím objednavatelem byl.

V informacích ze slovenského tisku a vyšetřovacích spisů se nejčastěji skloňuje jméno Mariána Kočnera. Podnikatel podezřelý z několika finančních manipulací a daňových podvodů je nyní v merku také vyšetřovatelů vražd. Od června je ve vazbě, kde v posledních dnech zaujal tím, že přes návštěvy na svobodu posílal lístečky adresované expremiérovi Robertovi Ficovi (který je mimo jiné Kočnerovým sousedem), či právě Norbertu  Bödörovi.

Zkušený profesionál

Z českého hlediska stojí za zmínku, že lidé kolem Bödöra přesouvali aktivity také do tuzemska. Jeden z nich je dokonce poradcem českého ministra vnitra.

„Je to člověk, který dobře zná fungování české policie. Na druhou stranu je schopen si při posuzování těch odborných věcí udržet jistý nadhled a odstup, není přímo spojen s fungováním české policie,“ řekl o novém poradci Tiborovi Gašparovi šéf sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček.

Tibor Gašpar je bývalým slovenským policejním prezidentem. Odstoupil po vraždě Jána Kuciaka. Připomeňme, že po činu nebudil příliš důvěryhodný dojem. Už pár hodin po odhalení vraždy novináře informoval, že vražda souvisela se žurnalistickou prací. Aniž by vysvětlil z čeho vychází. Jeho pravá ruka, šéf protikorupční jednotky, Róbert Krajmer, který neměl na místě činu co dělat (působí v jednotce, která se vraždami nezabývá), byl na místě dřív než experti z mordparty a policie udělala při obhlídce místa činu několik chyb.

Gašpar k vyšetřování opakovaně medializoval informace, které se záhy nepotvrdily. Navzdory spackanému vyšetřování vraždy žurnalisty, který psal také o byznysu samotného Gašpara, či Krajmera, policejní šéf zarputile odmítal odstoupit. Udělal tak, bez náznaku lítosti, či uznání chyb až když kvůli němu hrozil pád vlády.

Janu Hamáčkovi to nikterak nepřekáželo. Nereaguje ani teď, na dotaz, zda mu nepřekáží, že Tibor Gašpar obchoduje s výše uvedeným  Norbertem Bödörem, který podle indicií Kuciaka sledoval.

Rodina a byznys

Tibor Gašpar je s Bödörovými rodinně propojen. S Miroslavem Bödörem je švagr. Znají se roky, od Gašparova působení jako vyšetřovatele v Nitře. S Norbertem  Bödörem, Miroslavovým synem, dokonce Hamáčkův poradce podnikal.

V květnu 2011, předtím než se stal policejním prezidentem na Slovensku, založil společnost GEANT. Jak popsal také zavražděný Ján Kuciak, firmu před nástupem do funkce policejního prezidenta převedl na svou manželku Ivetu. Ta ji v roce 2014 přepsala na syna Petra. Společnost změnila název na WWA a v roce 2015 se přestěhovala do budovy v Nitře, která patří Norbertu Bödörovi. Hospodaření firmy navíc vykazovalo nestandardy, jako třeba několikamilionové náklady na reklamu, i když o firmě prakticky nikdo nevěděl.

Vzhůru ke hvězdám

Gašpara vyjmenovala za policejního prezidenta v roce 2012 jednobarevná vláda Směr – SD Roberta Fica. A začalo se dařit nejen jim, ale také Bödörovým.

Počátky bezpečnostní agentury, jejíž jednatelem a vlastníkem je Miroslav Bödör, se datují do roku 1991. Firma pod aktuálním názvem působí od roku 1998. Jednatelkou firmy je od roku 2012 Bödörova dcera Miriam Knoflíková, do nástupu do Bonulu působila ve stejné roli v jiné bezpečnostní agentuře - BMN Security. Tato firma byla s Bonulem propojena a v minulosti podle podezření několikrát posloužila jako nastrčený konkurenční subjekt v některých tendrech na Slovensku.

Čtěte také:

Politika s.r.o.: Finance z vlastní kapsy a v mlze

Rekonstrukce Hotelu Thermal je nebezpečná, tvrdí kritici

Kokain z Lidlu pocházel z Kolumbie. Vedení mafie působilo na Slovensku i v Česku

Bonul byl původně menší bezpečnostní firmou s lokální působností převážně v Nitranském kraji. Nebývalá expanze přišla s nástupem vlivu politické strany Směr-SD.  Až díky kontaktům s vládní stranou začala firma získávat lukrativní státní zakázky.

Bezpečnostní služby dnes poskytuje Slovenské poště, Sociální pojišťovně, Správě státních hmotných rezerv, vodohospodářskému podniku, Slovenské elektrizační přenosové soustavě, Národní dálniční společnosti, Transpetrolu, Tiposu a dalším významným státním firmám.

Ještě v roce 2009 roční tržby společnosti činily 19 milionů eur, v dalších letech se obrat násobil. Zarážející je zejména tempo navyšování obchodu se státem. Zatímco v roce 2011, kdy vládla Iveta Radičová, si firma přišla na státní zakázky v objemu 69 tisíc eur, tedy asi 1,9 milionu korun, v roce 2012, kdy vládu sestavil Robert Fico, už státní zakázky Bonulu dosahovaly hodnoty 48,3 milionu eur, tedy asi 1,3 miliardy korun.

Kamarádi do deště

Klíčem k úspěchu měl být kromě jiného Ľubomír Jahnátek – exministr hospodářství a zemědělství, dnes ředitel slovenského energetického regulátora, se kterým je majitel Bonulu blízký přítel. Sám Jahnátek přiznal, že se šéfem firmy chodívá na hony. O nadstandardních vazbách na politiky svědčí i skutečnost, že slovenský premiér Fico byl opakovaně hostem na firemních večírcích Bonulu.

Současně s Gašparovou prací na ministerstvu vnitra v Česku, do tuzemska expanduje také bezpečnostní agentura Bonul. Ta se měla dostat třeba ke kontraktu v České spořitelně. Další úspěchy však od roku 2016 není možné z otevřených zdrojů dohledat. Firma na dotazy neodpovídá.


Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu