Rekonstrukce Hotelu Thermal je nebezpečná, tvrdí kritici

Levnější rekonstrukce Hotelu Thermal, kterou povolilo ministerstvo financí, může ohrozit bezpečnost a vyvolává otázky. Tvrdí to kritici z projektantského prostředí.

Těm se nelíbí zejména, to, že se vedení Hotelu Thermal rozhodlo řešit rekonstrukci hotelu nikoliv jako komplexní celek, ale po částech.

Podle podezření zdrojů, kterých kontakty má Biztweet k dispozici, ale nepřejí si být v článku jmenovány, došlo k změně původního plánu rekonstrukce proto, aby vedení hotelu nemuselo o všech detailech informovat stavební úřad ani původní architekty Machoninovy.

„Domníváme se, že cílem tohoto jednání by mohla být snaha obejít autorská práva Machoninových a dále snaha ušetřit za protipožární zabezpečení. Nad rekonstrukcí prováděnou mimo režim stavebního řízení není žádná kontrola,“ uvádí nejmenovaný zdroj.

Úspora na úkor bezpečnosti?

I když jde o situaci, kdy proti sobě stojí jenom tvrzení zapojených stran, to, že v Thermalu probíhá postupná dílčí rekonstrukce potvrzují veřejně dostupné smlouvy. Práce přitom začaly ještě před jejich zveřejněním. Proč se ministerstvo a nové vedení hotelu rozhodly zrušit původně zamýšlené plány, Biztweetu nezodpověděl ani resort financí, ani hotel, na který nás ministerstvo odkázalo.

Podle kritiků je zvláštní i mediálně prezentovaná výše rozpočtu aktuální rekonstrukce. Ta je téměř dvakrát nižší, než rozpočet prací, který přepočítal původně vybraný inženýrský návrh společnosti VPÚ Deco. Tato společnost vypočítala náklady na 1,018 miliardy korun. Nynější odhadovaná cena, kterou představilo ministerstvo financí počítá s náklady 580 milionů korun.

„Máme informace o tom, že zadavatel kvůli úsporám zamítl instalaci evakuačního rozhlasu. Ten je ale pro evakuaci klíčový, bez něj lidé nevědí, že jsou v nebezpečí ani kudy se mají evakuovat,“ varují kritici.

Čtěte také:

Kokain z Lidlu pocházel z Kolumbie. Vedení mafie působilo na Slovensku i v Česku

#GP Gate v Česku. Část peněz pomáhali tunelovat Bulhaři z tuzemska

Senát, komunál a volby okamurovců

Neodborná rekonstrukce a nedostatečná úroveň požárního zabezpečení může podle nich zapříčinit, že o hotel nebude mít zájem žádný zavedený řetězec. To by mohlo vyústit v to, že hotel bude pronajat za neadekvátně nízkou cenu a místnímu provozovateli. Ministryně Alena Schillerová už naznačovala, že jedná s českou společností.

Jednají se zájemcem

Stát nechce hotel prodávat, a tak s potenciálním partnerem jedná spíše o pronájmu a jiných možnostech vztahu. Má jít o zkušenou hotelovou společnost.

Rekonstrukci má projít hlavně bazén a okolní schátralá část hotelu. V minulosti hrozilo, že část Thermalu stát prodá. Mohlo to ohrozit třeba fungování proslulého karlovarského filmového festivalu. Vedení nakonec od státu získalo příslib, že se na majitelské struktuře hotelu nic nezmění.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb