#GP Gate v Česku. Část peněz pomáhali tunelovat Bulhaři z tuzemska

Bulharští investigativní novináři odhalili schéma, kterým skupina úředníků, politiků, poradenských firem a nastrčených realizátorů tuneluje eurodotace. Jedna z větev se týká také České republiky.

Jedno ze schémat, které bulharská organizace Bivol v dokumentech odhalila, zahrnuje dodávku strojařského zařízení.

Jedním z hlavních dodavatelů evropských projektů v rámci Programu rozvoje venkova (RDP), který provozují konzultanti společnosti "GP", podle které je celá kauza pojmenována, je společnost se skrytým vlastníkem - "ESB – Sofie".

Formálně je vlastněná britskou společností, jejíž vlastníkem je britský občan žijící na Kypru. Na stejné jméno jsou registrovány další stovky firem. Vzbuzuje tedy dojem, že jde o bílého koně.

Kličku přes zahraniční subjekty využívají firmy v bulharských tendrech kvůli tamní legislativě, která prověřuje zpřístupnění skutečných vlastníků. Vše je formálně v jurisdikcích Evropské unie, i když je ve skutečnosti majitelem někdo, koho není veřejně vidět.

Analytici z Bivolu však mají k dispozici bankovní výpisy, které mapují finanční toky směřující ke skutečným vlastníkům.

Hlavní činností společnosti "ESB" je dovoz stavebních strojů. Z českého pohledu je zajímavým fakt, že společnost byla v roce 1994 založena v Sofii jako společný podnik "Brno Power Plant a bulharských společníků". Tak se prezentuje i samotná firma.

Čtěte také:

Německá policie nabídla data z Panama Papers. Nepřišli pouze Slováci

Hamáček je cynik a zvyšuje bezpečnostní riziko

Poslanci žalují město Košice za obchod s českými podnikateli

Bulharské straně dominovali do roku 2009 Boris Krumov Stoyanov a Silviya Borisova Stoyanova-Videnova. Svůj podíl pak prodali offshore firmě "Allegra Asset Limited", po níž se vlastnictví změnilo ještě dvakrát přes různé offshore společnosti, ovládané britskými občany, formálně žijícími na Kypru. Manžel Silviyové - Ivo Lyubomirov Videnov byl v minulosti v představenstvu teplárny "Maritsa East 2". Stoyanov má pořád českou adresu a je v České republice ekonomicky aktivní. 

Z dokumentů vyplývá, že "ESB" se v úspěšných eurofondových projektech zabývá všemi druhy dodávek - hlavně stavebními a montážními pracemi. Dalším dodavatelem, který se mnohokrát objevuje na fakturách a výpisech z účtů, je společnost "Silkopi", jejíž majitelka je stejná Silviya Stoyanová.

Nebylo by na tom nic moc zvláštního, kdyby veleúspěšné firmy neměly sotva dvacítku zaměstnanců a jejich hospodaření nevypadalo jako výkazy zkrachovalých firem. Ve strukturách uvedených firem přitom lze najít bývalé zaměstnance z úřadů, které mají dosah na rozdělování eurofondových projektů. Tomu i českým napojením se budeme věnovat v dalších textech.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb