Kokain z Lidlu pocházel z Kolumbie. Vedení mafie působilo na Slovensku i v Česku

Byla to velká story. Při běžném rozbalování dozásobení jedné z pražských prodejen obchodního řetězce, zůstali zaměstnanci překvapení tím, co vybalili z beden plných banánů. Kromě zdravého ovoce tam našli také balíčky plné bílého prášku. Šlo o kokain. A to prvotřídní, v hodnotě asi miliardy korun.

Lidl na nechtěnou publicitu reagoval okamžitou spoluprací s policií. Ta začala zkoumat dodavatelský řetězec, ve kterém, ve spolupráci se zahraničními kriminalisty odhalila příčiny nebývalé ovocnářské zásilky.

Dodávání kokainu v rámci potravinářského zásobování je podle výsledků pátraní běžné. V Lidlu však kokain skončil kvůli nepozorné chybě zločinců, kteří bednu ovoce z kolumbijského přístavu Santa Marta pašovali. Laicky řečeno, bílý prášek měl putovat přes vytipované lidi až do Německa. Trasu však minul a kvůli špatnému značení dealerů vešel do oběhu velkoobchodního prodeje.

Žádný Čech?

„Věc byla odložena. V rámci mezinárodní spolupráce se podařilo zadokumentovat celou cestu zásilky a potvrdit vyšetřovací verzi, že se zásilka kokainu dostala na naše území vinou logistické chyby. Veškeré námi zjištěné informace byly předány zainteresovaným zemím, které vedou k tomuto případu šetření na svém území. Mezinárodní spolupráce v rámci tohoto případu probíhala z naší strany zejména se Spolkovou republikou Německo a Belgií,“ uvádí pro Biztweet vrchní komisař Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Kolumbijský kokain měl podle informací z vyšetřování putovat přes přístav v belgických Antverpách až do některého z německých přístavů. Tam měl být rozdělen na menší zásilky pro několik západoevropských států. Chybou značení se však bedny kokainu vylodily a naložily na vnitrozemskou přepravu směrem do České republiky.

Italové z Belgie

Policie případ odložila a nechala vyšetřovat zahraniční orgány. V praxi to znamená, že ze zapojení do pašování dané drogové zásilky nepodezírá žádného českého občana. Podle výsledků vyšetřování v zahraničí, však není tahle kokainová lajna zcela vzdálená. Členové dotčených gangů operují na Slovensku a možná mají, určitě měli napojení na známé české mafiány.

Část drogové silniční mapy zmapoval zavražděný novinář Ján Kuciak s českou kolegyní Pavlou Holcovou. Ta kus z bádání zveřejnila na webu investigace.cz.

Nejenom papírově, ale i fyzicky se potvrzuje domněnka, že v našem regionu bydleli a působili členové známé zločinecké skupiny rodiny Aquinů. Ta vlastní třeba hotel Kontakt v tatranské obci Stará Lesná. A podle belgických vyšetřovatelů slouží právě k praní peněz z pašování drog. Zajímavostí je, že hned vedle vlastní nemovitosti také Antonino Vadala – člen italské mafie Ndrgangheta, který byl z počátku podezírán ze zapletení do vraždy novináře Kuciaka.

Tatranská selanka

Podle policejních dokumentů dovážela rodina Aquinů do Evropy kokain přímo z Latinské Ameriky. Obchody v tunách prášku ročně organizovali několik let a jim podle indícií patřilo také zatoulaných sto kilogramů z Lidlu.

Právě hlava rodiny Silvio Aquino se oženil se Slovenkou Silvii Liškovou, a ta vlastnila nemovitosti a firmy, které podle zahraniční policie legalizovaly příjem z pašeráctví.

Ndrangheta

Silvio Aquino pracoval s bratry. Belgický soud tvrdí, že skupina založila místní kartel, který v Evropě funguje léta. V roce 2014 třeba jenom Aquinovi dovezli do Evropy 5 procent veškerého policejně zabaveného kokainu.

Klíčovými body byznysu byli spojenci skupiny v přístavech, zejména Rotterdamu a Antverpách. Několik pracovníků z přístavu skončilo po tom, co belgická a německá policie nashromáždila dostatek informací z odposlechů a dalších zdrojů v poutech. Za mříže nakonec směřovala i hlava rodiny Silvio Aquino. V roce 2015 byl však v Belgii zastřelen nájemnými vrahy ve svém autě, kde s ním seděla i Silvia Lišková, nadále působící na rodinném majetku.

Čtěte také:

#GP Gate v Česku. Část peněz pomáhali tunelovat Bulhaři z tuzemska

Senát, komunál a volby okamurovců

Konspirátor Babiš. Premiér blbec, či Orbánův učeň?

Domnívat se, že tím aktivity kartelu v našem regionu končí, by ovšem bylo poněkud naivní. Česká policie však v konkrétním případu 110 kilogramů drog z Lidlu dále nekoná a české občany nepodezírá.

„Policie České republiky ze zákona nemůže sdělovat informace o konkrétních subjektech zúčastněných na trestním řízení,“ stroze odpovídá policejní mluvčí Lenka Sikorová.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb