Slovensko sanuje Babišův odpad v Bratislavě. Stát to vyjde na 770 milionů korun

Slovensko připravuje sanaci toxického znečištění skládky v Bratislavě. Likvidace odpadu, kterého se šikovně zbavil pozdější majitel okolních pozemků Andrej Babiš, pohltí 770 milionů korun.

Ministerstvo životního prostředí po dlouhé přípravě dotáhlo projekt sanace oblasti skládky toxického odpadu v bratislavské městské části Vrakuňa. Rozsáhlé pozemky a podzemní vody pod nimi zamořil podnik Chemické závody Juraje Dimitrova.

Podnik ještě za komunismu svážel na skládku pesticidy a široké spektrum toxinů. Vytvořil téměř desetikilometrový okruh zamoření zeminy a znečištění podzemní vody v městských částech Vrakuňa, Podunajské Biskupice a Ružinov.

Po dekádách kritiky přicházejí opatření, které ekologickou katastrofu zmírní. "Dnes už je na stole hotový projekt sanace (tzv. Enkapsulace), který prošel nezávislou oponenturou. Na stole je plán prací, vyhodnocuje se veřejné obstarávaní na sanaci a již probíhají jednání s vlastníky pozemků, které sanační práce omezí. S prvními sanačními pracemi by se mělo začít v roce 2018," prozrazuje pro Biztweet mluvčí ministerstva životního prostředí Slovenské republiky Tomáš Ferenčák.

Odhadované náklady pohltí zhruba 30 milionů eur. Konkrétní částku však ukáže až veřejné obstarávaní, které se v současnosti vyhodnocuje. Z velké části jde podle resortu životního prostředí o finance z eurofondů.

Ačkoli kritika ochranářů a obyvatel oblastí přetrvává již mnoho let, kompetentní před problémem dlouho zavírali oči. Podle aktuálního vedení ministerstva životního prostředí však úřady čekaly na to dokud soudy určí, kdo se má o sanaci postarat. Problém si přehazovaly město, kraj, stát i nový investor, který bývalé Chemické závody Juraje Dimitrova ovládl v roce 2002.

Podnik, už pod jménem Istrochem zprivatizoval Agrofert oligarchy a politika Andreje Babiše. Jak uvádí kniha Z Bureše Babišem, obchod státu vyvolává dodnes polemiky.

Čtěte také:

Větrná smršť povalila stromy za stamiliony

Češi proti ekologickým plánům EU. Brusel je příliš rychlý a důsledný

Češi a Poláci blokují klíčová ekologická opatření

Podle konkurentů Agrofertu byl stát s Babišovým holdingem předem domluvený. Fond národního majetku například ignoroval vyšší privatizační částku, kterou za podnik jako celek i se ztrátovými součástmi nabídla zaměstnanecká společnost Istronova.

Nakrátko podnik ovládla společnost Chemické závody Bratislava. Její management po pár měsících s překvapením zjistil, že Fond národního majetku privatizační dohodu zrušil. Bez udání jasných příčin, v roce 2002 podepsal novou dohodu s Istrodezou - součástí Agrofertu.

Publikaci Z Bureše Babišem si můžete objednat v eshope, či jednoduchým mailem na adrese marketing@biztweet.eu

Ten se mezitím v tichosti a kontroverzně oddělil od státního Petrimexu, který kolem Istrochemu neustále kroužil a držel ho v šachu jako zprostředkovatel klíčových zakázek.

Důvody proč nikdy do hry nepřipustili samotné zaměstnance Istrochemu, stát neoznámil. Další kontroverze je pro stát nevýhodná podmínka prodeje. Babiš koupil jen lukrativní pozemky. Velká část těch, které jsou infikované dlouholetou chemickou výrobou však zůstaly ve vlastnictví státu, který se má postarat o jejich sanaci.

Skládka Vrakuňa

Agrofert od roku 2002 odstěhoval z Istrochemu téměř celou výrobu do podniku Duslo Šaľa. Areál bývalé Dynamitky chce přeměnit na developerský projekt. Bytové výstavbě však stále nepřeje sousední nedořešena skládka. Kvůli tomu, že od ní Babiš dává ruce pryč, chybí plánům patřičná povolení. Byty vedle chemické skládky navíc nijak speciálně nelákají ani zájemce o bydlení v Bratislavě.

"Jsme soukromá společnost. Chováme se legálně podle zákonů. Naše činnost je pod dohledem a kontrolou různých úřadů. Naše obchodní vztahy ze zásady nekomentujeme. Mimo jiné nás k tomu zavazují smlouvy," odpověděla pro Z Bureše Babišem na otázky k plánům v areálu Istrochemu společnost Istrochem reality.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu