Ministerstvo průmyslu a obchodu navyšuje prostředky na regeneraci brownfieldů. Podpoří tak další projekty na znovuoživení zanedbaných objektů po celé ČR
Další finanční prostředky z Národního plánu obnovy určené na regeneraci brownfieldů pro podnikatelské využití poputují vybraným projektům, které splní podmínky Ministerstva průmyslu a obchodu.
Díky navýšení alokace o částku ve výši 50 milionů korun bude nově realizováno čtyři až šest brownfieldových projektů, které předložili představitelé obcí, měst a krajů z celé České republiky.
„Výzva v rámci programu Regenerace brownfieldů pro podnikatelské využití, kterou v loňském roce vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, se na straně obcí, měst a krajů z celé České republiky setkala s pozitivním ohlasem, o čemž svědčí vysoký počet přihlášených brownfieldových projektů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Díky zájmu o dotace na regeneraci brownfieldů se Ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo navýšit alokaci finančních prostředků z Národního plánu obnovy o částku 50 milionů korun z národních zdrojů a podpořit tím další čtyři až šest projektů. Celkově tak budou po splnění všech podmínek podpořeny projekty ve výši 600 milionů korun.“
„Díky navýšení finančních prostředků v rámci výzvy z Národního plánu obnovy můžeme podpořit další projekty, s nimiž se v loňském roce města, obce a kraje z celé České republiky přihlásily. Jde o projekty rekonstrukce a revitalizace zchátralých objektů, které naleznou nové konkrétní využití, ať již jde o stavby určené pro podnikatelské využití jako jsou restaurace, podnikatelské inkubátory, coworkingová centra nebo budovy pro využití multifunkční se zázemím pro kulturní akce nebo obecní byty,“ říká vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko a dodává: „Při pohledu na tak velký zájem ze strany municipalit o dotační program je patrné, že problematika regenerace brownfieldů v České republice ve veřejném prostoru rezonuje, a že se obce snaží své objekty nejen kultivovat, ale podněcovat i zájem investorů.“ Zejména v kontextu přetrvávající energetické krize je důležitý i aspekt energetických úspor budov a objektů v rámci řešeného brownfieldu. Podmínky trvalé udržitelnosti a důraz na obnovitelné zdroje energie jsou jedny z těch, jež žadatelé o dotace musí splňovat.
„V této výzvě jsme při výběru projektů zohlednili využití obnovitelných zdrojů energie a nakládání s dešťovou vodou. Veškeré projekty také musí splňovat přísnější podmínky v oblasti energetických úspor budov, což je v probíhající energetické krizi velmi důležité,“ říká Zbyněk Pokorný, ředitel odboru brownfields a rozvoje inovačního podnikání.
Mezi projekty, které by mohly být nově podpořeny, je například i brownfield v obci Herálec v okrese Žďár nad Sázavou, kde již ministerstvo jeden projekt podpořilo. Představitelé města chtějí ze zchátralého objektu vybudovat kavárnu s restaurací a společenský sál pro pořádání kulturních akcí. Vzniknout zde má i obecní muzeum a menší bytová jednotka.