V Česku expandují ruští investoři z Panama Papers

Tuzemské investiční aktivity v oblasti nemovitostí představují pro mnoho ruských investorů vítanou možnost pro bezpečný úkryt financí. Tento trend nezastavila ani válka, kterou na Ukrajině rozpoutal Vladimir Putin. Tam, kde to pořád jde, včetně Česka, pokračují investoři ve velkých plánech. Potvrzuje to i skupina podnikatelů kolem známé společnosti z oblasti hoteliérství.

Jejich jména přitom figurují také v seznamech Panama Papers. Jde o kauzu úniku informací z 11,5 milionu tajných dokumentů z panamské společnosti Mossack Fonseca anonymizující skutečné majitele firem a zakrývající jejich finanční transakce s cílem optimalizovat daně. Dokumenty odhalují problematické transakce mezi oligarchii, mafii, sportovci, celebritami i politickou elitou. Prokazují také snahy vyhýbat se daňovým povinnostem. Na seznamech transakcí je možné najít také jména stojící za společnostmi investujícími v Česku. 

V tuzemsku rozvíjejí aktivity výstavbou nových hotelů, restaurací, čerpají přírodní zdroje a obchodují se státem. Sami sebe prezentují jako největší českou hotelovou a gastronomickou společnost, která spravuje a provozuje přes 40 hotelů, resortů a ubytovacích komplexů.

Čtěte také: 

Stáhněte si OLIGARCHS & CRONIES: state capture in postcommunist Czechia

Zemanův přítel Balák vlastní rozsáhlé pozemky u historické obce. Teď mu hrozí, že o ně přijde

Praha tvrdí, že bojuje proti krátkodobým nájmům. Sama je však nabízí

Jde o skupinu firem nejčastěji zjednodušeně označených EA Hotels. Stojí za ní více investorů, ale v databázích se viditelně opakují nejčastěji dvě osoby - Dmitry Kochemasov a Yuri Trofimov. Jejich jména se opakují v záznamech společností kolem skupiny EuroAgentur Hotels & Travel a.s.  Ta ovládá například velký EA Congress Hotel Aldis v Hradci Králové, ale také několik luxusních hotelů - například Rokoko, Ramada Prague City Centre, Juliš, ApartHotel Melantrich, Royal Esprit, Crystal Palace, hradní Jelení Dvůr Prague Castle, Sonata, Tosca, letištní Ramada Airport či Embassy v Praze. V lázeňském regionu Karlových Varů pak vlastní další - třeba Mozart a Elefant. Několik hotelů vlastní tato skupina také v Plzni, Kutné Hoře, Jihlavě, Třebíči, na Šumavě, či Lipně. Firma také ve Varech čerpá termominerální vody. 

V EuroAgentur Hotels & Travel a.s. je Dmitry Kochemasov místopředsedou představenstva a Yury Trofimov členem představenstva. Jméno Kochemasova se objevuje v Panama Papers u některých transakcí proudících na Britské Panenské ostrovy. Figuruje tam i česká firma Czech Invest Partnership, kterou má muž z Moskvy registrovanou v pražské Hostivaři. 

Další Moskvan Yury Trofimov zastupuje také několik ruských aktivit v Česku. Stál třeba v čele společnosti Energo Ekoprojekt Trutnov - firmu v roce 2014 koupil koncern ČEPS, ale vidět jej také u dalších spíše schránkových firem. 

Pokud považujete texty projektu Independence za přínosné, staňte se patronem projektu klikem na tento link

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu 

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH

Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.

https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb