Úprk technologických gigantů. Jak je Rusové zahnali a nyní trestají

Společnosti jako Google, či Apple nemají v Rusku na růžích ustláno. Po lákavé expanzi ze země ve spěchu utíkaly a Kreml jim dodnes posílá účty.

Ruská federace se stala destinaci pro investice technologických firem těsně po roce 2010, kdy byly pravidla pro příchod tohoto kapitálu a technologických řešení ze zahraničí volnější. Rusko si uvědomovalo nemalý ekonomický i know-how potenciál rostoucího odvětví a firmy, většinou ze Západu samo aktivně lákalo.

Objednejte si knihu Rusko v plamenech o okolnostech nástupu Putinova režimu a způsobu práce ruských tajných služeb

Zlom nastal kolem roku 2012, kdy přišlo několik rostoucích zahraničních firem do konfliktu s domácí konkurenci – například spory Google a Yandex. Jiné upadly v nevůli režimu, protože odmítly zavádět zpřísňující se cenzurní pravidla. Pravdou je, že v Rusku podnikala i skupina firem, která tam expandovala právě kvůli tomu, že k růstu využila nerespektování cenzury na rozdíl od konkurence, která se režimu podrobila.

Situace se vyhrotila nejvíc kolem roku 2014, kdy Rusko podniklo vojenské akce spojené s invazi na území sousední Ukrajiny. Ve spojitosti s tím i rozsáhlou společenskou krizi Kreml zaváděl nejtvrdší cenzuru v novodobé historii.

Byl přijat třeba zákon, který vyžaduje, aby se údaje o ruských občanech uchovávaly v datových centrech v Rusku. Za porušení pravidel týkajících se osobních údajů začala internetovým firmám v zemi hrozit pokuta.

Čtěte také: 

Zhubl 15 kilo a nedokázal přijmout potraviny ani tekutiny. Podpořte Litviněnkův odkaz

Slovenský generální prokurátor slaví porušování lidských práv

Jak se Tatranský čaj pustil do proruské propagandy

Jiný zákon od té doby po autorech internetových blogů s nejméně 3000 čtenáři denně požaduje, aby se registrovali na vládních úřadech a poskytli svou trvalou adresu. Blogeři také nesmí podle tohoto zákona šířit „nepravdivé informace a používat sprostá slova“. Později se ukázalo, že je za sprosté slovo považováno třeba označení politika za korupčníka. 

Love story mezi zahraničními technologickými firmami a federaci definitivně skončila poté co začal ruský prezident Vladimir Putin v četných proslovech kritizovat internet jako taký. Když prohlásil, že web je projektem, který vytvořili špioni z americké CIA, vyvolal obavy, že by Kreml mohl chtít omezit přístup na internet.  

(vynálezcem webu je Tim Berners-Lee, původem Brit. Internet, který tento programátor vynalezl v roce 1989, byl podle něj vytvořen skutečně s finanční pomocí od vlády Spojených států. Sloužil však jako nástroj k propojení a výměně informací mezi členy akademické obce na různých univerzitách. Pozn.redakce)

Google poté rozhodl o stažení inženýrského týmu ze země, postupně stáhl i velkou část obchodu, marketingu i technické podpory. Dnes je v Ruské federaci skloňován spíše v citacích verdiktů soudů. Pravidelně dostává pokuty za nedodržování cenzury režimu. Po opakovaných účtech v multi-milionových dolarových částkách přišla poslední nejsilnější rána – když ruské soudy v roce 2021 vyměřily Google každoroční penále ve výši až 20 procent tržeb firmy inkasovaných v Rusku. Podle mnohých názorů jde o definitivní krok, kterým chce Kreml docílit totální odchod západní firmy z ruského trhu.

 

Platforma Independence sleduje hrozby nezávislosti a demokracie v zemích V4 a Pobaltí. Sleduje hrozby pro vývoj demokracie v regionu, kdo tyto hrozby způsobuje i možné důvody proč. Independence sleduje formy negativních vlivů, klíčové postavy a finance, které za tímto děním stojí. Právě sledovaní finančních toků a postav v zákulisí je tím, co Independence odlišuje od podobných projektů zaměřených na teoretické hodnocení hrozeb demokracie. 

Pokud chcete podpořit projekty Independence, můžete tak učinit darem na Číslo účtu 1027300577/6100 IBAN CZ4961000000001027300577 BIC (SWIFT) EQBKCZPP