Slovensko sází u Green Dealu na vodík. Podporuje také jádro

Slovensko podporuje Česko ve snaze prosadit rozvoj atomových elektráren v rámci dekarbonizačních procesů. Kromě toho ale zdůrazňuje roli vodíku.

„Využívání vodíku nám například může pomoci při dosahování cíle snížit emise skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 a zároveň zvýšit konkurenceschopnost slovenské ekonomiky. To je fakt. Vodík jako nosič energie umíme využít i při řešeních k dekarbonizaci energetiky a průmyslových procesů,“ říká v rozhovoru pro Biztweet slovenský ministr hospodářství Richard Sulík.

Jak dále uvádí vnímá perspektivu vodíku a je rád, že v Evropské unii našel v strategii partnery. „Čím dříve se nám podaří využít vodíkový potenciál, tím lépe – a to se netýká jen energetiky. Slovensko má šanci, kterou by nemělo propást,“ dodává.

Čtěte také:

Americký kongres vyšetřuje Spotify

Nadační fond proti korupci podpoří knihu Můj stát, moje firma

Také podle Sulíka je však na místě prosazovat uznání jádra coby dekarbonizačního nástroje. Slovensko je výkonem jaderných elektráren a jejich podílem na energetickém mixu mnohem dále než Česká republika. Nyní navíc pracuje na dostavbě jaderné elektrárny v Mochovcích.  

„Budu velmi rád, když tento nekonečný příběh co nejdříve skončí a Mochovce začnou fungovat tak, jak měli už dávno – tedy produkovat energii, a ne obrovské dluhy,“ říká pro Biztweet Sulík.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu