Skončila daňová podpora konvenčních biopaliv. Se směrnici na podporu biopaliv 2. generace má Česko zpoždění

Daňová podpora biopaliv včetně těch vyráběných z řepky skončila. Nadále však pokračuje povinné přimíchávání biopaliv do motorových paliv a chybí vládní plán na využívání biopaliv druhé generace.

“Daňová podpora vysokoprocentních a čistých biopaliv splňujících kritéria udržitelnosti byla zákonem o spotřebních daních ukončena 31. prosince 2020. Od 1. ledna 2021 jsou proto tato biopaliva zdaňována stejnou sazbou spotřební daně jako tradiční pohonné hmoty,” potvrzuje pro Biztweet mluvčí ministerstva financí Anna Vasko.

Na takzvaná čistá a vysokoprocentní biopaliva, které je možné využívat jako příměs i samostatné palivo platila v České republice léta daňová sleva. Šlo o agendu politiků hnutí ANO, za čím političtí konkurenti viděli zájmy předsedy Andreje Babiše, který mohutně investoval do výroby biopaliv.

Článek vznikl v rámci přípravy knihy Můj stát, moje firma. Její vznik podpoříte předobjednávkou na tomto linku

Daňovou slevu na biopaliva prosadila vláda poprvé v roce 2010. Výrazný díl práce tehdy odvedla Radmila Kleslová - asistentka poslance ČSSD Miloslava Souška, později místopředsedkyně Babišova hnutí. Vlády, ve kterých už seděl Andrej Babiš a několik bývalých zaměstnanců skupiny Agrofert pak daňovou podporu prodlužovali. Využívaly nepravdivý argument, že to po České republice vyžaduje Brusel. Ten naopak daňovou podporu a český výklad směrnic kritizoval.

Daňová podpora končí u:
B100 - čistá bionafta, směs do nafty, ale používána i samostatně, vyrobena z řepky
B30 - směsná motorová bionafta SMN B30 - vyrobena kromě jiného z řepky
E85 - ethanol smíšený s benzinem, ethanol vyrábějí z kukuřice, celulózy, pilin

Také samotné přimíchávání biopaliv do motorových paliv, které s podobnými argumenty jako těmi u daňové slevy prosadili čeští zákonodárci, nebylo nikdy Bruselem explicitně dáno. Evropská unie navrhovala snížení emisí v dopravě, no zdaleka ne pouze využitím biopaliv jak je tomu v Česku.

“Povinnost přimíchávat minimální množství biopaliv do motorových paliv za kalendářní rok nadále platí podle zákona o ochraně ovzduší (gesce MŽP), a to ve výši 4,1 obj. procenta biopaliv do benzínu a 6,0 obj. procenta biopaliv do nafty. V tomto případě se jedná v principu o konvenční biopaliva (1. generace). Pro pokročilá biopaliva (2. generace) zatím není povinný podíl stanoven,” odpovídá na otázky Biztweetu mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Čtěte také:

Policie ukončila vyšetřování Roberta Šlachtu. Nenavrhuje obvinění

Evropský úřad upozornil Česko na celní úniky. To se závěry nesouhlasí

Právě biopaliva druhé generace Evropská unie na rozdíl od konvenčních podporuje. Jsou vyráběna méně škodlivým způsobem, zejména ze zemědělského odpadu. U nich má Česko skluz. Ministerstvo průmyslu a obchodu dosud netransponovalo směrnici 2018/2001 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů v přepracovaném znění, které podporu biopaliv 2. generace navrhuje.

V Česku láme výroba biopaliv rekordy a několik let po sobě se výroba metylesterů mastných kyselin (FAME) zvyšuje v řádu desítek procent meziročně. Významný podíl na trhu mají podniky skupiny Agrofert, které konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb