Evropský úřad upozornil Česko na celní úniky. To se závěry nesouhlasí

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se na Česko obrátil listem, ve kterém zemi upozorňuje na nesprávný výpočet cla u zboží dováženého z Číny. Česko závěry úřadu rozporuje a doporučení nepřijímá.

Komunikace Prahy s Olafem na téma celních úniků u dovozu z Číny započala v roce 2017. Úniky, které byly způsobeny neuhrazením adekvátní výše cla u dovozu čínského zboží do Evropské unie představovaly mezi lety 2013 - 2016 až 2,2 miliardy eur. 

Důvodem byly špatné metody celních kontrol vstupních zemí Unie, které umožňovaly organizovaným skupinám uměle snižovat hodnotu tovaru tak, aby bylo vyměřeno nižší clo.

"Česká republika kontaktována byla, doporučení OLAF obdržela, ale s doporučením se neztotožnila a nadále je přesvědčena o správnosti svých aplikovaných postupů při celním řízení. Do dnešní doby není rozhodnuto a věc je nadále projednávána," říká pro Biztweet Martina Kaňková, tisková mluvčí Generálního ředitelství cel.

V českém případě mělo docházet k umělému podhodnocování hodnoty tovaru u dovážené obuvi. Kvůli podhodnocení tovaru a podle Bruselu nesprávně vypočítanému clu trpěl unijní i český rozpočet, Jaká část celkové celní ztráty připadá na účet Česka cení správa neprozrazuje.

Čtěte také:

ČTÚ má poslední dny na vypořádání připomínek k aukci 5G sítí

Čína, Evropská unie a Spojené státy s téměř polovinou světového HDP

Třeba na Slovensku unikly informace o tom, že tamní špatné výpočty vytvořily celní mezeru až 300 milionů eur z celkových unijních 2,2 miliardy eur. Ani na Slovensku finanční správa se závěry Olafu nesouhlasí. Doporučení z Bruselu však tamní celníci aplikovali což podle správy vedlo k poklesu dováženého objemu rizikových položek a růstu průměrných cen dováženého rizikového sortimentu.

Česko doporučení dodnes neakceptuje. "Z důvodu, že Česká republika nesouhlasila s doporučením a stojí si za správností výpočtu, je věc nadále v jednání," uvádí Martina Kaňková.

Systém celního dumpingu zboží funguje zjednodušeně řečeno tak, že dodavatel zboží uvádí na faktuře výrazně nižší hodnotu zboží než-li tu, kterou za zboží inkasoval. To proto, aby bylo za zboží vybírané nižší clo. Při velkých objemech je ztráta pro rozpočet nemalá. A u velkých objemů je také zřejmé i to, že o podhodnocování ví i kupující. 

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb