Zákon o ochraně whistleblowerů předloží vládě do září 2020

Zákon o ochraně oznamovatelů trestní činnosti, který v Česku jako v jedné z mála zemí Evropské unie chybí, slibuje ministerstvo spravedlnosti předložit vládě do září 2020.

Zákon o whistleblowingu slibuje ministerstvo pod vedení hnutí ANO v obměnách už 6 let. Dosud však nepřišlo s konkrétním zněním, které by bylo akceptováno celou vládou a schváleno. Dosud vláda odmítala přijat taktéž návrhy ze strany opozičních stran.

Nyní slibovaný zákon prochází další rekonstrukcí. Důvodem je údajně nová evropská směrnice, která na ochranu oznamovatelů trestní činnosti klade nové požadavky.

"Vzhledem k tomu, že finální verze Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, jež byla oficiálně publikována v Úředním věstníku 26. listopadu 2019, doznala oproti původnímu návrhu nemalých změn, vyžádá si zpracování návrhu zákona o ochraně oznamovatelů více času, než jsme předpokládali," vysvětluje pro Biztweet mluvčí ministerstva spravedlnosti Andrea Šlechtová.

Potvrzuje, že předkladatelem zákona bude ministerstvo spravedlnosti a plán legislativních prací vlády na rok 2020 schválený vládou počítá s předložením návrhu zákona o ochraně oznamovatelů vládě nejpozději do září 2020.

Čtěte také:

Nové podniky tvoří v Evropě takřka desetinu firem

Evropské stavebnictví zpomaluje

Více aktivit na Slovensku a v cizině? Metrostav má pro případný zákaz alternativu

"S ohledem na předpokládanou délku legislativního procesu v Parlamentu budeme usilovat o jeho dřívější předložení vládě, než stanovuje plán," dodává mluvčí ministerstva.

Oznamovatel trestní činnosti je dnes odrazován sérii odstrašujících faktorů. Jde třeba o obavu z obvinění z pomluvy, obavu ze ztráty zaměstnání, či obavu, že policie prozradí jeho identitu kriminálníkovi.  Dané obavy má řešit nová evropská směrnice, která oznamovatele před hrozbami ochrání. Navrhuje také několik motivačních možností jak oznamovatele za oznámení činu odměnit. Vzhledem ke komplexnosti problému, který zasahuje do gesce několika ministerstev je nutné směrnici transponovat synergicky. 

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu