Z Bureše Babišem: Andreas Zivy

Bohatství Agrofertu vznikalo už od počátku zejména díky znalosti zahraničního trhu, kvalitním informacím a hlavně kontaktům. Jedním z nejcennějších byl a je Andreas Zivy. Ukázka knihy Z Bureše Babišem.

 

Šéf švýcarské společnosti Ameropa byl dlouhá léta oficiálním největším akcionářem samotného Agrofertu.

Známost Andreje Babiše a švýcarského obchodníka vznikla ještě v osmdesátých letech. Seznámili se na obchodních jednáních a přes obchodní dohody budovali pevný a dlouholetý byznysový vztah.

Knihu Z Bureše Babišem pouze na našich stránkách nabízí českým čtenářům objednávku knihy s dárkem na libovolnou českou adresu. Stačí uhradit 169 CZK na účet 1027300577/6100. Do poznámky pro příjemce stačí napsat své jméno a na adresu marketing@biztweet.eu zaslat adresu, kde si knihu přejete dodat. Nebo navštivte eshop

K přímému propojení společnosti Ameropa a Agrofertu došlo v roce 1996. Společnost Ameropa tehdy vstoupila do Agrofertu jako investor, nejprve koupí minoritního balíčku, který podle Andrease Zivy nikdy nepřekročil hranici 40 procent akcií.

Právě Ameropa měla být investičním partnerem Agrofertu při snaze ovládnout společnost Unipetrol. Podnik vyžadoval velký hotovostní balík, na který si v té době Agrofert ještě netroufal. Ameropa měla být zahraničním investorem, který skupině Andreje Babiše pomůže polknout toto silné sousto.

Ameropa se podle tvrzení Andreje Babiše během privatizace měla stát většinovým akcionářem. Podle obchodního rejstříku k tomu však nakonec nedošlo a ani jedna ze stran nechtěla zdůvodnit, proč ke změně tak vážného rozhodnutí došlo.

Čtěte také:

Z Bureše Babišem: Ľubomír Šidala

Z Bureše Babišem: Rukojmí Babiše a Mečiara

Babišův (ne)přítel Vladimír Mečiar

Z Bureše Babišem: Elena Trenčianska

V médiích se objevily pouze spekulace o tom, že Ameropa posloužila jen jako loutka, tedy fiktivní nový majitel, který měl Agrofertu posloužit jako záruka solventnosti. Ke koupě většinového balíku holdingu Ameropou nemělo podle těchto tvrzení dojít ani v případě úspěšného převzetí Unipetrolu.

Investiční jištění Agrofertu poskytla Ameropa také v průběhu převzetí německého chemického podniku SKW Piesteritz.

O mimořádně úzké spolupráci s Ameropou, kterou popisuji na jiném místě, svědčí fakt, že generálním ředitelem švýcarské společnosti je od ledna 2014 Jan Kadanik. Obchodní odborník působil mezi lety 2001 a 2007 v Agrofertu a to hned v oblasti řízení strategií.

Ameropa kolem roku 2000 prodala celý vlastní podíl Andreji Babišovi. Dozvědět se, za jakých okolností, cenu a jaký objem akcií byl předmětem obchodu, je však náročné a detaily neprozrazuje ani jedna ze stran. S obchodem souvisí i Babišova politicko-byznysová kauza korunových dluhopisů a majetkových poměrů.

Šéf firmy, jež stála u vzestupu Babišova Agrofertu, je obviněný z mezinárodní korupce

Samotná společnost Ameropa dlouhá léta vystupuje jako rodinná firma. Rodina Andrease Zivy podniká v chemickém průmyslu podle životopisu Zivy od roku 1948. V současnosti je členem představenstva. Firma nyní vystupuje od Agrofertu nezávisle a mluví pouze o občasných nákupně-prodejních spolupracích.

Andreas Zivy je členem švýcarské pravicové liberální strany FDP. V médiích se objevil také v souvislosti s korupčními skandály. Naposled kvůli případu ,,Yara" v Norsku. Tamní protikorupční policie podezírá společnost Nitrochem, patřící skupině Ameropa z účasti v rozsáhlém systému mezinárodních úplatků vládních představitelů. V případu má být podezřelým také přímo Andreas Zivy.

Kvůli staršímu případu na něj dokonce byl vydán mezinárodní zatykač Interpolu. Vyšetřovatelé podezírají ruskou firmu Togliattiazot, ve které držela Ameropa menší podíl, že společně se švýcarskou dceřinou firmou Ameropy Nitrochem vymyslela daňový podvod, v rámci kterého vznikl ze záměrně nevýhodného prodeje zboží daňový únik ve výši zhruba 100 milionů amerických dolarů.

 

Ukázka kapitoly z publikace Z Bureše Babišem, Tomáš Lemešani