David Snášel: Byznysu v Ázerbájdžánu by prospěl mír

Pro byznys by bylo dobré, kdyby v oblasti zavládl mír, protože takto relativně velká část HDP Ázerbájdžánu jde na obranu. Kdyby se uvolnily pro ekonomický rozvoj, Ázerbájdžán by se mohl rozvíjet rychleji a dávat ještě více příležitostí pro byznys. Majitel skupiny Group of Node a prezident Evropsko-Ázerbájdžánské obchodní komory David Snášel v rozhovoru pro Biztweet.

 

Biztweet: Jak se dostane marketingový podnikatel z Česka k reprezentaci byznysu na lince Praha – Baku?

David Snášel: Díky mé práci a širokému spektru oblastí, ve kterých obchoduji, mám kolem sebe lidi, kteří mají k této zemi velmi silné obchodní vazby. Viděl jsem příležitost v propojení českého a ázerbájdžánského trhu a chytil se jí. Pak už je to jen o vztazích s těmi správnými lidmi.

Biztweet: Co vás na podnikání v Ázerbájdžánu zaujalo?

David Snášel: Z mého pohledu je to neskutečně zajímavý trh v oblasti těžkého průmyslu a energetiky. Ázerbájdžán má velmi strategickou pozici a vzhledem k začínajícímu obchodu mezi Tatrovkou, což je obrovská firma s velkým potenciálem a Ázerbájdžánem, chci ukázat dalším českým podnikatelům, že Ázerbájdžán je stát s mnoha příležitostmi a strategickou pozicí. Samozřejmě je to také velice krásná a pohostinná země.

Biztweet: Naopak jaké jsou oboustranné možnosti ázerbájdžánského kapitálu v Česku?

David Snášel: Musíme si třeba uvědomit, že třetina spotřeby ropy z České republiky pochází z Ázerbájdžánu, tedy stát Ázerbájdžán je pro nás strategický partner a podobných oblastí můžeme do budoucna rozvíjet několik – především velký potenciál vidím v zemědělství.

Biztweet: V čem všem ázerbájdžánský podnikatelé v Česku podnikají? O jakou typologii podnikatelů jde?

David Snášel: V České republice působí několik desítek velmi úspěšných ázerbájdžánských podnikatelů. Jejich oblasti podnikání jsou především stavebnictví a pohostinství. Některé budovy budete určitě znát, příkladem úspěšného projektu je hotel President, který vlastní ázerbájdžánský podnikatel. Jinak si myslím, že by podnikatelé původem z Ázerbájdžánu jistě v Česku investovali více a i v jiných oblastech, ale poslední dobou je jim jejich snažení neustále znemožňováno některými byrokratickým postupy, což akorát nikomu nic nepřinese.

Biztweet: O jakých konkrétních projektech se jedná nyní?

David Snášel: Nejzajímavější obchod proběhl mezi automobilkou Tatra Trucks a ázerbájdžánským podnikem Ganja Automobile Plant, kdy česká automobilka pod vedením Jaroslava Strnada bude v Ázerbájdžánu vyrábět tatry. Teď už zbývá doladit jen pár detailů, na kterých se intenzivně pracuje. Další projekt, o který je zájem, ale je teprve na začátku je stavba linky na výrobu Lipánka od jihočeské Madety.

Biztweet: Směrem do Ázerbájdžánu je zájem zejména ze strany strojírenských firem. Jaké další sektory mají zájem o český kapitál?

David Snášel: Určitě, strojírenství a těžký průmysl má v Ázerbájdžánu velký potenciál. Jako další oblast mohu jmenovat zemědělství.

Biztweet: Ožehavým tématem je zbrojařství. Jsou na místě jednání České zbrojovky s vedením ázerbájdžánské armády v době, kdy platí zbrojní embarga?

David Snášel: Otázka embarga je velmi nejednoznačná a často jí zvedají ruské zdroje v situaci, kdy hrozí, že do oblasti obranný materiál dodají místo ruských západní firmy. My žádné příležitosti v této oblasti nevyhledáváme a nevyjednáváme. Pro byznys by bylo dobré, kdyby v oblasti zavládl mír, protože takto relativně velká část HDP Ázerbájdžánu jde na obranu. Kdyby se uvolnily pro ekonomický rozvoj, Ázerbájdžán by se mohl rozvíjet rychleji a dávat ještě více příležitostí pro byznys.

Čtěte také: 

Vnitřní okruh Miloše Zemana je pod ruským vlivem

Pospíšil pro Biztweet: Mojí ambicí je naplnit projekt spolupráce

Petr Lesenský: Lobbování automaticky neznamená korupci

Biztweet: Jaké hlavní činnosti v rámci aktivit komory děláte?

David Snášel: Já jsem obchodník, takže se zaměřuji hlavně na navazování nových vztahů a vyhledávání zajímavých příležitostí. Obecně je naším cílem propojit český a ázerbájdžánský trh, což se nám podařilo v souvislosti s výše uvedenou dohodou mezi automobilkou Tatra Trucks a ázerbájdžánským podnikem Ganja Automobile Plant, kdy Evropsko-Ázerbájdžánská obchodní komora pomohla zprostředkovat výrobu automobilů Tatra v Ázerbájdžánu. Ale nejde jen o obchod, také pořádáme různé kulturní a společenské akce ve spolupráci s Velvyslanectvím Ázerbájdžánské republiky v České republice, čímž se snažíme vytvářet příležitosti k rozvíjení spolupráce mezi Českou republikou a Ázerbájdžánem.

Biztweet: Nedávno jste od Mafry zpátky vykoupil celý podíl v LED Multimedia. Jaké máte se společnosti plány?

David Snášel: Mým cílem je i nadále rozšiřovat síť velkoplošných LED obrazovek, navazovat spolupráci s dalšími obchodníky a získávat nové zakázky. Společnost chci nyní posílit v obratu. Také proto jsem si zvolil nový tým kolegů, kteří mi jsou v tomto směru oporou a společně se snažíme vybudovat silnou společnost, která bude jedničkou na trhu s obrazovkami.

Biztweet: Chcete dále na trhu nakupovat, případně se zaměřujete na nové projekty?

David Snášel: V současné době se zaměřuji na posílení své investiční skupiny Group of Node s.r.o. a svých stávajících společností, kde jsem buď výlučným nebo podílovým vlastníkem. V nedávné době jsem se stal investorem v advokátní kanceláři, kterou bych rád dostal do povědomí velkých úspěšných firem a rozšířil stávající klientelu. Nicméně jsem ten typ člověka, který se nebrání žádným příležitostem, které mají potenciál, takže když se na obzoru vyskytne zajímavý projekt, jsem mu nakloněn.  

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb