Pro OPAP už platí nová pravidla. Nároky Kypru však odmítá

Pro řeckou loterijní společnost OPAP, spoluvlastněnou českými miliardáři, už platí přísnější regulace. Kyperské nároky na speciální daňovou platbu však pořád odmítá.

Pro společnost OPAP, kterou spoluvlastní česká investiční skupina KKCG miliardáře Karla Komárka a společnost EMMA Capital dalšího známého hráče Jiřího Šmejce, začala od roku 2019 platit přísnější pravidla.

Zvýšený dohled a regulace přijal Kypr na základě požadavku Bruselu. Evropské komisi se nezamlouvá monopolní pozice řecké loterie. Pro společnost nyní platí stejná pravidla jako pro konkurenci. Dosud využívala speciální status vyplývající z řecky - kyperské mezistátní dohody.

Firma musí kromě jiného hradit daň 22,5 procenta hrubého zisku za každé účetní období. Kypr přitom pořád trvá také na úhradě 50 milionů eur, které stát doměřil jako ušlou daň, která vyplývala ze zlého způsobu výpočtu daně OPAPu v uplynulých letech.

Problém je podle státních auditorů v tom, že loterie odpočítává z hrubého zisku teoretické, ne skutečné výhry. OPAP toto tvrzení, se kterým od firmy Kypr požaduje 50 milionů od roku 2016 odmítá.

Čtěte také:

Legální monopol. Vsetínská centrální herna je podle úřadů v pořádku

Komárek se Šmejcem chtějí zcela ovládnout Casinos Austria

“OPAP Cyprus plní a vždy řádně plnil všechny své závazky vůči kyperskému státu (a činí tak již 50 let po tuto dobu OPAP na Kypru funguje). S kyperským státem žádné jednání v tomto duchu neprobíhalo a neprobíhá,” uvádí pro Biztweet Radek Němeček, který mediálně zastupuje české spolumajitele OPAP.

Společnost Sazka Group založily v roce 2016 skupiny KKCG a EMMA Capital v poměru 75:25. Podle posledních údajů ovládá třetinu loterie OPAP, díky čemuž pátou největší loterijní společnost v Evropě ovládá.

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb