Policie hledá viníka krachu MSD

Kriminalisté navzdory uzavření případu krachu Metropolitního spořitelního družstva zkoumají, kdo za podvodním mechanismem stál.

Kampelička, která své klienty a stát připravila o miliardy korun, udělala tečku za její příběhem konkursem majetku a soudem, u kterého stanulo 17 obviněných. Jak Biztweetu před rokem sdělil investigativní novinář, který byl v zahraniční větve kauzy svědkem, obviněni Češi byly vesměs „pěšáky“ a bílými koni.
¨
Skutečné autory podvodu má vypátrat nové související vyšetřování, které policie potichu spustila na začátku roku 2017.

„Ve věci neprobíhá žádné obnovené vyšetřování-vyšetřování krachu MSD bylo ukončeno a ve věci byla podána obžaloba, kterou projednává Městský soud v Praze. Pokud jde o prověřování možné související trestné činnosti, tak v tomto směru nelze s ohledem na fázi trestního řízení poskytnout bližší informace,“ uvádí pro Biztweet ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Bodlák.

Peníze z největšího případu tunelování v novodobé české historii – Metropolitní spořitelní družstvo - směřovaly ke špičkám politiky v Česku i na Slovensku. Legalizace peněz probíhala přes rozsáhlou síť kriminální činnosti.

Čtěte také:

Peníze z MSD vyváděli organizovaně. Svědka to málem stálo život

Unikl smrti: Gang, který vyváděl peníze MSD mě téměř zabil

„Jsem zklamaný ze státní zástupkyně Daniely Smetanové. Ona a dvě různé protikorupční jednotky v České republice mohli udělat mnohem více s cílem najít všechny pachatele a jejich politické ochránce,“ řekl Biztweetu italský novinář Antonio Papaleo.

Zahraniční firmy, kterým MSD poskytovalo úvěry, je nesplácely, často neměly žádnou historii a zastupovaly je osoby vykazující znaky bílých koní. Česká národní banka pak odebrala družstvu licenci a soud udělal za jeho fungováním tečku v podobě vyhlášeného konkursu. Z kampeličky MSD zmizelo přes 12 miliard korun, které musel uhradit střadatelům stát z Fondu pojištění vkladů.

Za zpronevěru se škodou velkého rozsahu v kauze tunelování MSD aktuálně hrozí několika osobám pět až deset let vězení. Před soud půjdou desítky bílých koní i bývalý předseda představenstva zkrachovalého družstva Petr Jánský. Těm, kterým obžaloba klade za vinu také legalizaci výnosů z trestné činnosti, může soud uložit tři až osm let odnětí svobody. Pokud se prokáže, že jednali jako organizovaná skupina, zvýší se horní hranice trestní sazby o třetinu.

 

Tomáš Lemešani 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb