Zemědělské dotace na Slovensku mají pro mafiánské rozkrádání problém

Evropská komise sleduje podezření z podvodů ve slovenské zemědělské platební agentuře velmi detailně. Hrozí i ztráta eurodotací.

V době kdy se jedná o novém rozpočtu Evropské unie, přerozdělení dotací, či nových prioritách v jednotlivých sektorech, hrozí Slovensku, že bude od dotací pro agrorezort odstřižené úplně.

Vážné dopady zemi hrozí pro podezření popsány v článku zavražděného novináře Jana Kuciaka.

Ten popsal skupinu organizovaného zločinu, která roky vydělává na eurofondových platbách na východě Slovenska. To vše nezachytily radary slovenských kontrolních orgánů a proto musí zakročit Brusel.

Ačkoli to Biztweetu Evropská komise nesměla potvrdit, v procesu je zastavení proplácení prostředků v některých dotačních operačních programech. Evropská komise však před tvrdým uzavřením kohoutků chce dát Slovenské republice šanci. Oslovuje její stranu listem a dává jí 14 dní na urychlené vysvětlení, jak mohlo k přehlédnutí podezření přijít.

"Evropská unie má velmi jasná pravidla o tom, jak by se měly řídit finanční prostředky Evropské unie. Podle zásady sdíleného řízení jsou členské státy primárně zodpovědné za řádné a legální řízení finančních prostředků EU, " konstatuje pro Biztweet mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas.

Jak pokračuje, komise má nulovou toleranci vůči podvodům s finančními prostředky EU, a proto trvá na dodržování závazku všech členských států předcházet podvodům. "Komise bere velmi vážně jakákoli tvrzení nebo podezření týkající se zneužití nebo špatného hospodaření s finančními prostředky," uvádí Schinas.

Čtěte také:

OLAF káral Česko ve stovkách případů. Řeší 5 kauz

Miroslav Pejko je nezvěstný tři roky

Kupec bulharských aktiv Skupiny ČEZ jeví známky napojení na mafii

V případě informací z Kuciakova článku se vynořila podezření z možného zneužití zemědělských fondů. Spuštění vyšetřování zvažuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům Olaf. Vražda novináře navíc posiluje hlasy pro zřízení silového úřadu evropského prokurátora.

Podle zjištění Jana Kuciaka vlastnili a vlastní tři klany italské mafie několik desítek zemědělských firem. Jejich majetek se pohybuje v miliardách korun. Obhospodařují stovky až tisíce hektarů půdy, na které čerpají stamiliony korun dotací. Jen za roky 2015 a 2016 se firmám spojovaným s mafií podařilo získat na přímých platbách zemědělské platební agentury více než osm milionů eur, další statisíce eur čerpaly v rámci projektových dotací.

Způsobilost těchto plateb je sporná. Portál Aktuality.sk s partnery zdokumentoval několik případů, kdy byly porušeny předpisy. V jednom případě si firma zažádala o platby na osminásobek plochy, kterou skutečně obhospodařována. V jiném případě si zase poptala platby na plochy, za které neplatila nájem a neměla na ně užívací právo. Úřady ani policie však dlouholeté peripetie neřešily. Podle indicií kvůli propojení s týmiž mafiánskými klany.

Agentura řídící na ministerstvu zemědělství eurodotace je však podezřelá už několik let. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu například špatně rozdělila stamiliony eur. Úřad proto na agenturu podal i trestní oznámení.

 

Tomáš Lemešani 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu