OLAF káral Česko ve stovkách případů. Řeší 5 kauz

Evropský úřad pro boj proti podvodům - OLAF – vyšetřoval v loni 5 případů podvodů u českých eurofondových projektů. Pochybení však našel u stovek dalších.

Nejvíce pochybení a podezření, kde byla nutná náprava našel u strukturálních a agrárních dotacích, kde Češi chybovali u 5,49 procenta případů. U ostatních eurofondů obsahovalo chybu 2,14 procenta projektů, což představuje 294 pochybení.

Jak OLAF uvádí ve výroční zprávě, nejvýraznějším nešvarem, který se loni při podvádění s evropskými penězi rozmohl také v Česku je záměrné přeceňování přeshraničně dodávaných tovarů a služeb s cílem nadměrných odpočtů DPH.

Jako příklad ve zprávě uvádí dodávku zdravotnického zařízení z České republiky na Slovensko v hodnotě 17,6 milionu eur. OLAF ve zprávě upozornil na časté využívání složitých mezinárodních schémat, které kriminální sítě využívají k tomu, aby se vyhnuli placení cel. Zločinci se rychle adaptují na změny hospodářského a regulačního rámce, a nachází "nové a kreativní cesty, jak se dostat k unijním penězům".

Významné jsou v tomto ohledu podle zprávy OLAF nadále veřejné zakázky, kdy podvodníci kromě korupce úředníků využívají nastrčené zprostředkovatele a účty v nedohledatelných daňových rájích. Mnoho případů má přeshraniční přesah, kdy se do tendru v jedné zemi hlásí zájemci z několika jiných států, kteří často práci zadávají firmám ještě z dalších zemí. Lukrativní se pro podvodníky také stávají granty ve vědě a výzkumu.

Čtěte také:

Stát uhájil rekordní sumu. Žalob na něj však přibývá

Dobrá zpráva pro dotační podvodníky? Vyšetřují šéfa OLAF

Babiš a Fico. Utajovaný průnik oligarchy

Úkolem OLAF je vyšetřovat podvody dotýkající se unijního rozpočtu, případy korupce v orgánech a institucích EU a závažného pochybení ze strany jejich pracovníků. Vyšetřuje tak nejrůznější druhy trestné činnosti jako je zpronevěra, celní a jiné podvody či machinace při zadávání veřejných zakázek. V důsledku svých šetření musely státy do unijního rozpočtu vrátit 631 milionů eur, tedy asi 1,7 miliardy korun a hnát viníky k spravedlnosti.

Na základě svého šetření úřad doporučuje potřebné kroky, které by měla EU nebo orgány členské země udělat k nápravě. V případě podezření na trestný čin, k němuž má důkazy, může úřad zaslat oznámení příslušným vnitrostátním orgánům spolu s doporučením zahájit trestní stíhání.

 

Biztweet

Podpořte nezávislou žurnalistiku platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, nebo se registrujte a kupte přístup k exkluzivnímu obsahu, Děkujeme