Babiš a Fico. Utajovaný průnik oligarchy
Před průnikem do české politiky to šéf hnutí ANO zkoušel na Slovensku. Jeho sponzoring strany Roberta Fica záhadně zmizel. Členové strany ovšem spolupráci potvrzují.
Andrej Babiš rád kritizuje politiky, přičemž poukazuje na jejich propojení s byznysem, lobbingem a na vliv velkých sponzorů na jejich rozhodnutí. Jeho hnutí je prý pravou sílou, která rozkryje staré vazby, korupčníky potrestá a zamezí zasahování vlivu silných kapitálových hráčů na politiku a řízení státu.
Ať to už myslí upřimně, nebo nikoliv, cesta kterou se za prosazováním tohoto řešení vydal, nebudí velkou důvěru. Při poohlédnutí za minulostí se totiž vynořují některé obrazy, připomínající oné pověstné "Všechno je tady Palermo," kterým se Babiš rád ohání.
Jak se dočtěte v publikaci Z Bureše Babišem, je zřejmé, že své byznysové impérium od pádu režimu staví na základech vztahů z politiky. Posledních deset let se ovšem odhodlal proniknout do ní i sám na vlastní triko. Ačkoli mluví o tom, že mu myšlenka přímého vlivu na politiku vznikla v hlavě až při založení hnutí ANO, kroky vedoucí k přímému vstupu do politiky činil dávno předtím.
Českého čtenáře, který zná historku o vyhnanství Babiše ze Slovenska možná překvapí , že předmětem zájmu oligarchy nebyla jako první Strakova akademie, ale bratislavské Náměstí Alexandra Dubčeka.
Tam totiž sídlí Národná rada Slovenskej republiky, kde si chtěl Babiš rozehřát sedačky už před lety. Odmyslíme-li si snahu zalíbit se nové samostatné vládě na Slovensku v letech, kdy se rozděloval stát a jeho bohatství, jisté náznaky průniku vidíme také za pravicových vlád kolem roku 2000. S premiérem Mikulášem Dzurindou se do hry vrátil také ministr kultury a diplomat Milan Kňažko, který do úřadu zasedl zase mezi lety 1998 a 2002.
V tomto období jsou známá také poměrně frekventovaná setkání Andreje Babiše s Mikulášem Dzurindou a prezidentem Slovenska Rudolfem Schusterem. Politické vedení Slovenska mělo pravidelně navštěvovat turnaje tenisového klubu Slávia Agrofert STU. Ten dodnes organizuje ani ne profesionální turnaje, ale spíš setkání smetánky, lidí z byznysu a politiky.
Dobrý čich na důležitost jednotlivých postav prokazoval Andrej Babiš pravidelně. Často se spřátelil s důležitými lidmi předtím, než přišla jejich chvíle slávy. Uměl jednoduše předvídat a u lidí uměl rozpoznat jejich potenciál.
V době kolem roku 2011 hrál Babiš roli protikorupčního bojovníka, kterému jde dokonce o krk. Píseň o tradičních politických stranách zpíval léta, ale tomu, že to teď myslí s politikou vážně nasvědčovaly jeho četná mediální vystoupení. V jednom z nejznámějších pokládal základní kameny politické pózy mučedníka, kterou si zjevně rád drží dlouhodobě.
Předobjednávky publikace Z Bureše Babišem přijímame také na adrese marketing@biztweet.eu
"Bojím se, že mě zastřelí například nyní ti kmotři. Neboť jsem zde jako první řekl to, co říkají všichni," řekl ve sledované šou Jana Krause Babiš.
Jak se však ukazuje vrcholným politikům dlouho nebyl na obtíž. Spíš naopak. Vysloveně podstatná by mohla být u vytváření představy o Babišovi zmínka o jeho spolupráci a snaze prosadit se ve slovenské politice prostřednictvím fenoménu Roberta Fica.
Podle nepotvrzených spekulací slovenských médií už před volbami v roce 2006, ve kterých Smer Roberta Fica získal téměř 30 procent voličských hlasů a zlomil tak páteř pravicové SDKÚ, Babiš poskytl minimálně jeden sponzorský dar rostoucí straně, která postupně převzala nejen popularitu, ale také struktury Hnutia za demokratické Slovensko a levicových stran KSS, či SDĽ.
Čtěte také:
Hartenberg právní formu neřeší. Společnost investuje do nových sektorů
Babišovy míčky aneb tenis jako lobbistický nástroj
Babiš média ovlivňuje dlouhodobě. Říká co psát a co ne
"Fico na předsednictvu řekl, že Babiš dal Směru nějaké sponzorské dary, které k nám však nedorazily. Účetně to zřejmě neproběhlo," řekl pro magazín Týždeň poslanec Smeru Ivan Varga.
Ve výroční finanční zprávě Smeru-SD za rok 2006 se dar Andreje Babiše nenachází. Babiš na téma podpory Roberta Fica zareagoval prudce, jak má ve zvyku, informace označil za lež a vykonstruovanou kampaň vůči němu.
"Strana Smer nedostala od podnikatele Babiše ani jeho firem žádný dar a proto ho ani nemůže mít evidovaného ve finanční zprávě. Z uvedeného vyplývá, že strana ani neměla být proč zavázána tomuto podnikateli. Příběh, který svými otázkami naznačujete, je celý nepravdivý a vykonstruovaný. V případě, že bude tímto způsobem poškozené jméno strany, zvláště v tomto citlivém období před volbami, budeme se bránit soudní cestou," reagoval v podobném duchu tehdejší mluvčí Smeru a nynější nechvalně proslulý poslanec a mediální poradce Roberta Fica Erik Tomáš.
Andrej Babiš každopádně není u Roberta Fica nepopsaným listem. "Pamatuji si ho jako šikovného a pracovitého člověka," řekl pro Týždeň poslanec Smeru Maroš Kondrót. O tom, že k Babišovi chovají obdivné pocity bývalí poslanci HZDS, dnes v řadách Smeru, jsem psal již v kapitolách výše.
Popsal jsem také kontroverze kolem udělení dotace pro Duslo Šaľa. Babiš získal od Ficovy vlády historicky rekordní dotaci. A za podivných okolností.
Zatímco ministr hospodářství Tomáš Malatinský několik let odmítal udělit Babišovi finanční pomoc, jeho nástupce Pavol Pavlis v roce 2014 schválil rekordní dotaci po několikadenním působení ve funkci. Podezření z toho, že šel resort podniku na ruku, vzbuzuje zejména fakt, že Pavlis před nástupem do funkce podnikal ve více firmách přímo s Andrejem Babišem.
Babiš s Pavlisem seděli ve statutárních orgánech firmy Port Service Bratislava, dávněji se znali ještě jako pracovníci Petrimexu. Babiš v rozhovoru pro magazín Týždeň řekl, že se s Pavlisem vydává přibližně jednou ročně - při společenských událostech bývalých kolegů z Petrimexu.
Babiš se zná také s dalším poslancem SMER-SD Ivanem Vargou, který seděl v orgánech společnosti Biotika.
Blízkost ke slovenské vládě je u českého vicepremiéra pravděpodobná. Jisté pochybnosti vzbudil samotný proces schvalování dotace pro Duslo. Probíhal potichu a nebýt upozornění médií, o rekordní státní podpoře by nemusel nikdo nic vědět. Ficova strana jako samovládce v tichosti schválila legislativní úpravu, která dotaci povolila projednat jen na vládní úrovni bez diskuse v parlamentu.
Biztweet
Byznys Biztweet Byznys
- 5 Kreditů
- Přístup k exkluzivnímu obsahu
- Objednávka služeb
Standard Biztweet Standard
- 1 Kredit
- Přístup k exkluzivnímu obsahu
Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem
Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.
Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet
Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu? Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost.
Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně.
JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH
Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.
https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech
Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech
Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.
Golden Biztweet Golden
- 10 Kreditů
- Přístup k exkluzivnímu obsahu
- Objednávka služeb