Nové vedení zdravotnictví nadále za spor s Diag Human

Dlouholeté trauma českého resortu zdravotnictví může být vyřešenou pouze soudní prohrou soupeře, míní ministr Adam Vojtěch.

Nový ministr zdravotnictví za ANO, který zatím řídí úřad bez důvěry by vládní strategii, kterou v případu Diag Human ministerstvo razí dekády, neměnil.

„Na tomto postupu není důvod cokoli měnit. Právní zastoupení Ministerstva zdravotnictví samozřejmě znamená nemalé náklady, ale ty jsou zcela přiměřené významu a možným dopadům těchto soudních sporů,“ říká pro Biztweet Adam Vojtěch.

Podle Vojtěcha je třeba dodat, že soudy v řadě zemí přiznaly České republice pohledávky vůči společnosti Diag Human SE již v řádu několika desítek milionů korun, a ty také vymáháme v místě sídla této společnosti, tedy v Lichtenštejnsku.

Spor vychází z mezinárodní dohody o ochraně investic a mělo by se v něm rozhodnout, zda Česko neporušilo česko-švýcarskou smlouvu o ochraně investic.

Čtěte také:

Podpora startupů s dalším zpožděním. Posouvá se sedmý rok

Strukturám státních investičních agentur zvoní hrana

Zákaz chovu kožešinových zvířat bez tečky. Chybí pravidlo pro odškodnění

Firma Diag Human, která oficiálně sídlí v Lichtenštejnsku, počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí v několika zemích o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Arbitráž v roce 2008 přiznala firmě náhradu škody 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka více než 13,5 miliardy korun. U soudů v dalších zemích, v Rakousku, Švýcarsku, či ve Francii, Diag Human se svými nároky neuspěl.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu