Zákaz chovu kožešinových zvířat bez tečky. Chybí pravidlo pro odškodnění

Dosluhující kabinet Bohuslava Sobotky nedotáhl zákaz kožešinových farem. Pořád chybí vyhláška, která by upravovala pravidla pro odškodnění.

Červnové (2017) hlasování Poslanecké sněmovny s výraznou převahou odsoudilo české kožešinové farmy k zániku. Podniky mají ukončit činnost nejpozději k 31. lednu 2019. Ačkoli to pro mnohé podnikatele znamená konec někdy i dvacetiletého živobytí, pořád není jasné, jak jim to stát bude kompenzovat.

Po zákazu vláda přislíbila odškodnění. Výše příspěvku by neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let. Přesný návrh, kolik si za ukončený chov mohou nárokovat však schválen nebyl. Návrhy ministerstva zemědělství nebyly schválené kvůli názoru některých členů vlády, že způsobí nadměrné státní výdaje.

„Zákaz chovu kožešinových zvířat platí k datu 31. 1. 2019 a dosud nebyla vydána prováděcí vyhláška, žádosti tedy nebyly dosud podány. Možnosti Ministerstva zemědělství jsou limitovány v § 29c příslušného zákona a Ministerstvo stanoví příspěvek v souladu s uvedeným zákonným zmocněním,“ říká pro Biztweet mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Čtěte také:

Třetina Čechů chce volit strany s plánem exitu z EU

Las Vegas jako varovný prst před liberalizaci držení zbraní

Nepopulární popularita. Merkelová dokazuje, že rozum neřekl definitivní sbohem

Z původního přislíbení, že k žádostem o odškodnění dojde už do konce roku tak zůstaly jenom sliby, kterých budoucnost v nejisté povolební situaci možno predikovat jenom stěží.

Novela zákona o ochraně zvířat proti týrání má zakázat chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin. I díky kampani ochránců zvířat s návrhem souhlasili nakonec i kritici. Mezi nimi byli v prvních jednáních také poslanci ANO. Andrej Babiš byl po změně názoru obviňován z populismu, je totiž známý tím, že se rád veřejně chlubí kožešinovými dárky pro svou partnerku.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu