Nepopulární popularita. Merkelová dokazuje, že rozum neřekl definitivní sbohem

Angela Merkel zase vyhrála. Namísto gratulaci k vyrovnání rekordu Helmuta Kohla slyšet ze zemí V4 pouze projevy malomyslnosti. Rozum zůstal na Západě.

Ne oslnivé, ale jasné. Vítězství koalice CDU / CSU, vedené kancléřkou Spolkové republiky Německo Angelou Merkelovou je sice nejšedší za celou její kariéru, stále však spadá do kategorie jasných deklasovaní soupeřů.

Vítězství o téměř 13 procent ovace na východě Evropy nevyvolalo. Rozpačité reakce vládních politiků doplnily perly politického bizáru, který v našem regionu nebývalo bují.

Bývalý český prezident Václav Klaus, který svou zemi dostal do Evropské unie, ale dnes tráví celý pracovní dobu podkopání jejího významu, označil ztrátu Merkelové voličů ve srovnání s předchozími volbami za úspěch a za "úžasný" označil výsledek ultrapravicové strany AfD.

Starý pán nezapomněl přidat pro něj v poslední době typický dovětek fanouška konspiračních teorií, když ve vyjádření otřepal už bolavě otřepanou frázi, že AfD "je démonizována současným politickým a mediálním establishmentem".

Řeči o krásném výsledku AfD samozřejmě znějí i ze strany proslulého populisty Tomia Okamury. Muž, který byl z předešlé strany vyhozen proto, že ji bez souhlasu spolustraníků připravil o více než sto milionů korun staví předvolební kampaň na "deprivatizaci", tedy znárodňování majetku soukromých podnikatelů, ale jeho průzkumových osm procent dosahuje hlavně díky plivaní na muslimskou v Česku mikromenšinu .

Z Česka slyšet potlesk směrován k německým fašistům také z bývalé Klausovy strany ODS. Ideově prázdné straně před volbami chybí jakýkoli smysluplný realistický program, který by oslovil masy. Proto se zoufale utíká k přebírání frází známých populistů.

Není však jediná. Slabost pro ukousnutí si kusu populistických preferencí opakovaně prokázal Andrej Babiš. Jeho původně propodnikatelská strana, která proslula zavedením likvidačních zajišťovacích příkazů Finanční správy na jedné straně a předvolebním slibem zvýšení penzí na 80 procent průměrné mzdy na straně druhé, hledá také globálně-politickou identitu.

Prozápadní a proevropská agenda nebodovala, a tak poslední dobu Babiš chrlí vůči všemu evropskému síru. I jemu se líbí vítězství německých neonacistů a označil je za skutečné vítěze německých voleb.

Slovensko v projevech hodnotové prázdnoty a politickém soupeření o stokoruny za voličské hlasy samozřejmě nezaostává. Všem vyjádřením populistických hnutí zase jednou kraluje šéf Svobody a Solidarity Richard Sulík.

O dění v Evropě čtěte víc:

Varšava vystavuje Berlínu účet za druhou světovou. Putin si mne ruce

Italský úklid: ozdravení, či kopanec bankovní unii?

Muž, který po letech přiznal, že jeho strana už není liberální byl přesvědčen, že Angela Merkelová v Německu, pro chybné rozhodnutí o přijímání migrantů skončí. Podobně jako při jeho nesprávném odhadu vývoje ve Francii, ani nyní pochybnosti o vlastním úsudku nepřiznává.

Výsledek voleb a čtvrté volební období Angely Merkelové považuje za její porážku. I on vidí jako vítěze AfD s dovětkem, že škoda, že v jejím nitru došlo k rozkolům, jinak by mohla získat ještě lepší výsledek. Muž, který a lá afričtí diktátoři přišel tento týden s myšlenkou sterilizace žen pro boj s romskou problematikou nijak netají, že německým neonacistům fandí. Těší se také z toho, že budou zpomalovat snahy o integraci Evropské unie.

I on považuje AfD za zbytečně démonizovanou stranu. Ano, vždyť jednodušší než přiznat skrytě hnědé přesvědčení je označit kritik\ za sluníčkáře, či záhadný existující establishment jednající na základě vnitřní dohody.

Čtěte další komentáře autora:

Když není slyšet potlesk. Region V4 zahalený v zmatených emocích

Jaké překvapení? Sobotku i Babiše lze pochopit

Předvolební vůdkyně AfD Frauke Petryová například koncem roku navrhla dekriminalizovat slovo völkisch. Dnes v Německu zakázán výraz je označením pro filozofii boje proti etnickému a kulturnímu směšování národů. Poměrně nejasné a obecné myšlenkové hnutí však stálo v minulém století jako základ krvavé ideologie nacistů. Samotný Adolf Hitler o völkisch psal a mluvil jako o základech pro jeho politiku vyhlazování Židů a nadřazenosti germánské rasy.

Čeští a slovenští idioti, či populisté projevují sympatie k straně, která se v předvolebním programu netají obnovením chápání nadřazenosti německé kultury nad jinými, absolutním zákazem Islámu, či zrušením měny euro.

Všichni Češi a Slováci, kterých v tomto článku jmenuji jsou ekonomové, či podnikatelé. Jejich vystupování po německých volbách je tedy kromě znaku morální malosti i jejich přiznáním k profesionálním nedostatkům.

Ty se v klíčové západoevropské zemi neprojevily. Navzdory chybě Angely Merkelové v otázce migrační krize, vyhrála. Němci si totiž uvědomují, že levná hra na protiislámské emoce představuje hazard a nic neřeší. Jen ekonomická stabilita, humánní řešení uprchlické krize, mírové řešení globálních konfliktů a jednotné vystupování evropských národů ve světovém měřítku dokáží zaručit blahobyt, který si nevědomky a často nezaslouženě roky užíváme. Ano, rozum zatím zůstává na Západě.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu