Třetina Čechů chce volit strany s plánem exitu z EU

Podle průzkumů chce z Evropské unie vystoupit 29 procent občanů České republiky. Strany, které to chtějí navrhnout, nebo to nezablokují mají ještě větší podporu.

České politické strany, které navrhují nebo avizují, že nezablokují vystoupení země z Evropské unie mají podle průzkumů těsně před Sněmovními volbami přes třicet procent voličských preferencí. Kromě 30 procent hlasů těch, kteří se zřejmě do Sněmovně dostanou, se mohou spolehnout na procento až dvě menších mimoparlamentních stran. Prognóza je tak razantnější než průzkum, který dokázal, že ven z EU chce 29 procent občanů.

Zakladatelem a z mnoha pohledů největším hazardérem s budoucnosti Česka je strana Tomio Okamury SPD. Tradičně populistické hnutí, které má šanci získat 6 až 10 procent voličských hlasů chce takzvaný Czexit přímo navrhnout.

„Odmítáme podřízenost a servilnost vůči jakékoliv mocnosti. Lisabonskou smlouvou došlo k zásadní změně EU a Česká republika ztratila svéprávnost. To nechceme! Odmítáme EURO, další nástroj ovládnutí české ekonomiky zahraničními bankami. Evropská komise rozpoutala nezvladatelnou migrační krizi, která přinesla do Evropy nebývalou vlnu kriminality, brutálního násilí na ženách a islámského terorismu. EU selhala v zajištění základních potřeb občanů EU, tj. rozvoje životní úrovně a bezpečnosti. Občané ČR proto mají nezadatelné právo se v referendu vyjádřit, zda v takové Unii ještě chtějí být,“ tvrdí hnutí SPD.

Není jediné, které hodlá politickou budoucnost vybudovat na základech jako Marine Le Pen, Nigel Farage, či Geert Wilders. K Okamurovi, který je pořád podezřelý, že z bývalé strany vytuneloval na sto milionů korun se přidávají také extrémní hnutí Referendum o Evropské unii, či Pravý Blok známého volebního podnikatele Petra Cibulky.

Čtěte také:

Nepopulární popularita. Merkelová dokazuje, že rozum neřekl definitivní sbohem

STAN s Babišem nepůjde. Starostové a lidovci dají na kampaň 50 milionů

Havlíček pro Biztweet: Co se mnou bude po volbách, budu řešit až přijde čas

Zatímco jejich postoj nepřekvapuje, poměrně peprný je obrat některých stran s významnou podporou. V případě, že by došlo k navrhnutí referenda o vystoupení z unie by Czexit neblokovala ani ODS – strana, která Česko do Evropské unie dostala. „K EU máme dlouhodobě konzistentní vztah: nepatříme mezi naivní eurooptimisty ani mezi radikální euroskeptiky,“ uvádí strana. Martin Kupka však v debatě České televize potvrdil, že by ODS návrh na referendum neblokovala.

Hodně rozpolcená je podoba komunistů. KSČM slovy předsedy Vojtěcha Filipa odsuzuje snahy o tříštění Evropy, jaké vidět v Katalánsku. Na druhé straně ovšem dodává, že v případě Czexitu nebude referendum blokovat.

Další stranou, která by lidi podnítila k revolučnímu kroku je strana podporována sponzory Miloše Zemana. „Budeme prosazovat plán soustavy politických a ekonomických kroků v reakci na postupnou ztrátu funkčnosti EU, který pojímáme jako odpoutání se od EU a následné prohloubení spolupráce v rámci zemí V4,“ uvádí šéf strany Jan Veleba.

Jednoznačné setrvání v EU projevily v televizní debatě České televize pouze Piráti, TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL, Zelení a STAN. Všichni a zejména hnutí ANO, které jednoznačný postoj nemá ovšem volají po reformách unie. Návrhy ovšem z Prahy slyšet není.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu