Podpora startupů s dalším zpožděním. Posouvá se sedmý rok

Politici mluví o spuštění Národního inovačního fondu sedm let. Ministr za ANO zřejmě slízne smetanu.

 

 

Národní inovační fond má být financován z Evropských strukturálních a investičních fondů. Brusel totiž vyčlenil na podporu malých a středních podniků peníze, které lze od roku 2011 čerpat do roku 2020.

Země jako Česko či Slovensko přitom doposud financování nevyužily. A nevyužily ani program konkurenceschopnost a inovace, kterým Evropská komise mezi lety 2007-2013 přerozdělila mezi malé a střední podniky 30 miliard eur.

Češi o takzvaném Národním inovačním fondu mluví už od roku 2011. Naposled ministerstvo průmyslu a obchodu pro Biztweet slibovalo uvolnění peněz do konce roku 2017. Přichází však další odklad.

„Národní inovační fond (NIF) dosud nezahájil své aktivity – nadále probíhá licenční řízení u ČNB. S ukončením licenčního řízení a spuštěním NIF se počítá v 1. čtvrtletí 2018,“ říká aktuálně mluvčí ministerstva průmyslu Kryštof Čeřovský.

Ministerstvo se snaží podle jeho slov získávat evropské peníze pro startupy, které zachvíli přestanou do Česka proudit také jinými způsoby. Ministerstvo pro podporu start-upů zahájilo spolupráci s Evropským investičním fondem v rámci programu Rizikový kapitál OP PIK. Fond by měl počátkem roku 2018 dokončit výběr zprostředkujících fondů, které následně budou vyhledávat start-upy, do kterých bude vhodné investovat.

Čtěte také:

Stát založil startupový fond. První projekty podpoří do konce roku

Kučera: Alza mezi startupy rozdělila 200 milionů

Strukturám státních investičních agentur zvoní hrana

„Podpora start-upů je dlouhodobým cílem MPO, v současné době vrcholí přípravné práce pro získání licence ČNB a pro co nejrychlejší spuštění činnosti NIF,“ tvrdí Čeřovský.

Nový ministr průmyslu Tomáš Hüner zároveň 20. prosince podepsal dohodu o zapojení České republiky do Středoevropského fondu fondů. „Tím zajistil českou účast po boku Slovenska, Rakouska a Slovinska v regionálním projektu EIF, který je zacílen na zvýšení nabídky kapitálových investic na rozvoj podniků v pozdějších fázích rozvoje v regionu,“ dodává ministerstvo průmyslu.

Sedm z deseti malých českých firem je podle společného průzkumu ministerstva průmyslu a obchodu s poradenskou firmou Deloitte nuceno investovat méně peněz, než by úspěch s jejich nápadem vyžadoval. Takřka polovinu domácích startupů přitom financují jejich duchovní otcové pouze ze svých úspor, další čtvrtina pak shání peníze v rodině a po známých.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu