O Babišovy pekárny se zajímá Brusel

Skrytá fuze pekárenských podniků Agrofertu na Slovensku je v hledáčku orgánů Evropské unie.

Agrofert měl při nákupu pekáren na Slovensku porušit regulatorní legislativu Evropské unie. S tímto podezřením údajně pracuje Evropská komise, která tlačí na slovenský antimonopolní úřad, aby přešetřil minulé expanze skupiny Andreje Babiše na Slovensku.

I kvůli nim proběhly koncem letošního června dvě inspekce. Podle všeho v budovách pekáren Agrofertu. I když úřad podle zákonu adresáta kontrol během šetření zveřejnit nesmí.

„Běžnou praxí Evropské komise, jakož i jiných zahraničních soutěžních autorit je, že nezveřejňují identitu subjektů, kterých se inspekce dotkla,“ říká pro Biztweet mluvčí Protimonopolního úřadu Slovenské republiky Adriana Olšavská.

Publikaci Z Bureše Babišem si můžete objednat v eshope, či jednoduchým mailem na adrese marketing@biztweet.eu

Jak dodává, inspekce je jedním z vyšetřovacích nástrojů úřadu. Případ z konce června je stále ve stádiu šetření. Za utajené ovládnutí pekáren může Agrofert zaplatit pokutu až 641 milionů eur, což je asi 16,7 miliardy korun.

Vyšetřování koncentrace slovenských pekáren podle popisu zprávy z inspekce souvisí s pokusem o nabytí podílů v pekárnách ze skupiny United Bakeries. O ty usiloval Agrofert v roce 2011.

Čtěte také:

Babiše dohnalo Čapí hnízdo. Policie žádá zbavení imunity

Lemešani: Proč jsem napsal knihu o Babišovi

Ivo Svoboda: Spojka s mafií a černé svědomí ČSSD

Jak dokumentuje publikace Z Bureše Babišem, záměr holdingu Andreje Babiše tehdy narazil na odpor slovenského antimonopolního úřadu. Slováci věc natahovali a bylo zřejmé, že mají s vlivem Agrofertu problém. Nakonec v roce 2012 obchod zamítli.

Dva roky poté však Babiš dosáhl svého. Přes firmy spřízněné s Agrofertem obešel nařízení úřadů a získal stěžejní bratislavskou a žilinskou pekárnu. Žilinskou pekárnu Peza ovládla společnost Arfos, ve které byl předsedou představenstva advokát Tomáš Šimonovič. Ten byl několik let pracovníkem právní kanceláře Vojtěcha Agnera, člena vedení Agrofertu a Babišova dvorního advokáta.

NOVÁ KNIHA O BABIŠOVI: Z BUREŠE BABIŠEM JE V PRODEJI

Firmu Prvá Bratislavská Pekárenská, která provozovala největší bratislavské pekárny, zase odkoupila malá zemědělská společnost Majetky. Už od prosince 2013 byl jejím vlastníkem český Penam z holdingu Agrofert.

 

Tomáš Lemešani

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb